Hlukoměr i robotická ruka pro chytré hlavy

Město Most je s hnědým uhlím neodmyslitelně spjato. Foto: wikipedia.org

Podpora Vršanské uhelné se za dobu existence grantu vyšplhala na 12 milionů korun. Foto: wikipedia.org

Nové elektro-automatizační centrum za bezmála 400 tisíc korun bylo slavnostně otevřeno na Střední průmyslové škole a Střední odborné škole gastronomie a služeb v Mostě. Vybavení dvou odborných učeben škola pořídila za peníze z grantu Chytré hlavy pro Sever, jehož sedmý ročník vloni vyhlásila těžební společnost Vršanská uhelná miliardáře Pavla Tykače.

Vršanská uhelná se před několika lety rozhodla podporovat vzdělávání na Mostecku. Jsme přesvědčeni, že je to jedno z nejprospěšnějších rozhodnutí zvláště pro tento region. Především chceme přispět ke zkvalitnění výuky technických odborníků. Těch je na trhu práce stále čím dál větší nedostatek. Proto i Váš projekt nás zaujal a byl vybrán jako jeden z nejhodnotnějších,“ řekl generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček hned v úvodu studentům třetího ročníku, kteří zařízení učebny předvedli.

Čtěte také:
Tykačovy peníze pomohly škole ke geoparku
Miliardář koupil přístroj, který rozezná nádor

Audioměření, přístroje pro výuku elektrotechniky, ergonomie či fyziky, kybernetická stavebnice nebo nářadí pro rozvoj mechanické zručnosti – to je jen část vybavení, které je studentům v novém centru k dispozici.

Střední průmyslová škola uspěla v grantu Chytré hlavy pro Sever již potřetí. Za posledních pět let tak za peníze od těžařů získala projektové studio pro výuku rýsování a souvisejících odborných technických předmětů či moderní prezentační technologie v součtu za bezmála 1,2 milionu korun.

Částka, věnovaná Vršanskou uhelnou do podpory vzdělávání na Mostecku, se pak za dobu existence grantu vyšplhala na 12 milionů korun a pomohla vzniknout více než 30 novým učebnám, určeným zejména pro přírodovědné a technické předměty.

Mohlo by vás zajímat:
Školy dostaly díky uhlí už 10 miliónů
Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků
Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio