Přeložení deseti nejdůležitějších potrubí v Česku a linky velmi vysokého napětí či tepelného napáječe za dvě miliardy korun v dobývacím prostoru ve Slatinicích na Mostecku, kde těží uhlí Vršanská uhelná, je v poslední fázi. Do nového koridoru je již přepojen ropovod Družba, páteřní plynovody, produktovody s benzinem a naftou i sítě s produkty chemické výroby. Stavbaři nyní přepojují poslední linku, a to průmyslový vodovod Nechranice.
Podle zástupce Vršanské uhelné Víta Tůmy je přeložka přínosem pro modernizaci infrastruktury. „Potrubí, která se přeložila, jsou zasypána,“ řekl. Koridor je široký zhruba 80 metrů, po jedné jeho straně bude šachta, kde bude pokračovat těžba,“ doplnil.
Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR
„O výstavbě takzvaného Hořanského koridoru se rozhodlo již v 50. letech. Tehdy se do dobývacího prostoru Slatinice umístily všechny inženýrské sítě, které propojovaly chemické závody v Litvínově se zbytkem republiky, a dopředu se počítalo s tím, že je kvůli dotěžení ložiska jednou bude nutné přeložit,“ uvedl generální ředitel těžebních společností skupiny Sev.en Energy Petr Lenc. Stavba trvala Vršanské uhelné ve spolupráci s Metrostavem dva roky. Délka všech nových potrubí dosahuje 60 kilometrů.
Na stavbě pracovalo až 170 lidí najednou. Šlo o jeden z nejnáročnějších projektů, na kterém se pracovalo i přes zimu. „Hodně starostí nám nadělalo odtěžení kopce s objemem 130.000 kilometrů krychlových zeminy a drenáže na 150metrovém úseku vydatně nasyceném spodní vodou,“ uvedl vedoucí projektu ze společnosti Metrostav Jan Juštin. Nejtěžším momentem stavby podle něj bylo sladit termínově všechny odstávky, aby nebylo narušeno zásobování energiemi v zemi. Tou největší byla odstávka petrochemické společnosti Unipetrol.