Horkovod z Temelína bude mít 2 roky zpoždění

Horkovod dlouhý 26 kilometrů měl začít dodávat teplo do Českých Budějovic na přelomu loňského a letošního roku. Foto: pixabay.com

Stavba horkovodu z Temelína do Českých Budějovic bude mít asi dva roky zpoždění. Teplárna České Budějovice a ČEZ uzavřely dodatek ke smlouvě. Řeší vlivy možné vyšší inflace a víc fixuje ceny. Horkovod dlouhý 26 kilometrů měl začít dodávat teplo do Budějovic na přelomu loňského a letošního roku.

Od konce loňského roku práce na horkovodu stojí. Letos v červnu ukončil krajský soud v Brně provoz firmy Tenza, která je v úpadku. Největší zakázkou Tenzy byly práce na horkovodu, zbývá z něj dokončit 11 z celkových 26 kilometrů. „Horkovod nabral po úpadku dodavatele stavby zpoždění, které bude podle investora ČEZ přibližně dvouleté oproti původnímu sjednanému termínu,“ uvedl místopředseda představenstva teplárny Tomáš Kollarczyk.

Čtěte také:
Westinghouse za miliardy zmodernizuje Temelín
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Městská teplárna a ČEZ proto sjednaly dodatek ke smlouvě o dodávkách. Schválily ho statutární orgány obou společností a je těsně před podpisem smluvních stran, uvedla teplárna. „Po vzájemné dohodě se podařilo odstranit negativní vliv případné budoucí vyšší inflace a ještě více zafixovat ceny po dobu platnosti smlouvy. ČEZ současně dodá teplárně hnědé uhlí o kvalitních parametrech. To znamená, že i před dokončením dekarbonizace by mohla být cena tepla v Českých Budějovicích stabilní,“ sdělil Kollarczyk.

ČEZ vyhlásil v březnu nový tendr na horkovod. Nového dodavatele stavby za více než 1,4 miliardy korun chtěl vybrat ještě letos, uvedl před časem temelínský mluvčí Marek Sviták. Potrubí horkovodu, který bude teplem zásobovat část Českých Budějovic, má být dlouhé 26 kilometrů. Tenza zatím společnosti ČEZ předala 15 kilometrů. Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.

Věřitelé firmy Tenza přihlásili pohledávky zhruba za tři miliardy korun. ČEZ přihlásil do insolvenčního řízení pohledávky přes miliardu korun. O peníze se ale hlásí desítky dalších věřitelů. Tenza dluží i bankám, zdravotním pojišťovnám, dodavatelům i svým klientům. Pohledávky přihlásilo přes 200 věřitelů včetně Tepláren Brno, vyplývá z insolvenčního rejstříku.