Doba čtení:2 m, 13 s
Město České Budějovice, jediný akcionář budějovické teplárny, musí nakoupit nové emisní povolenky na spalování uhlí za desítky milionů korun. Foto: pixabay.com

Zkušební provoz 26 kilometrů dlouhého horkovodu z Temelína do Českých Budějovic začne v září, se startem topné sezony, a potrvá rok. Horkovod už při něm bude dodávat teplo městu. Temelínský přivaděč pokryje 30 procent potřeby tepla v Budějovicích. Půjde až o 800 terajoulů ročně.

Vyplývá to z informací ve zpravodaji budějovické teplárny. Temelín by měl zásobovat třetinu zákazníků teplárny.

Pro Budějovice půjde o historický moment a dokončení letité strategické vize o dodávkách tepelné energie ze stabilního a bezemisního zdroje. Vždyť o napojení z Temelína se uvažovalo už při přípravě výstavby jaderné elektrárny. Zkoušíme a dolaďujeme společně všechny části systému a ověřujeme provozní parametry. Na to naváže zkušební provoz již s plnými dodávkami tepelné energie. Ten by měl pokračovat celou nadcházející topnou sezonu. Následně horkovodní napáječ přejde do standardního provozního režimu,“ uvedl člen představenstva teplárny Martin Žahourek.

Energetické zpravodajství je vzhůru nohama

Horkovod by měl 800 terajoulů ročně dodávat nejméně 20 let. Teplárna tím udělá první výrazný krok k tomu, aby přestala spalovat uhlí. Objem emisí z jeho spalování klesne díky horkovodu asi o 30 procent. Horkovod by měl pokrýt spotřebu tepla přibližně třetiny zákazníků budějovické teplárny, zbytek zajistí městská firma z vlastních zdrojů, uvedl již dříve Sviták.

Temelín propojí s Budějovicemi dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě potrubí jsou minimálně 1,3 metru pod zemí. „V zimě bude do Českých Budějovic proudit voda až o teplotě 140 stupňů Celsia, pro zbytek roku bude stačit teplota 90 stupňů Celsia,“ sdělil Sviták.

Horkovod staví ČEZ, investice je 1,69 miliardy Kč. ČEZ původně avizoval, že horkovod začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Staví se od jara 2019. Stavba má zhruba dva roky zpoždění. Od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavějí. Jsou jimi společnosti Elte a Energie – stavební a báňská.

Média v energetice neplní svoji roli

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Plán propojit jadernou elektrárnu s krajským městem se poprvé objevil v polovině 80. let 20. století.

Budějovická teplárna zásobuje teplem na 30.000 bytů a přes 400 firem, institucí, škol, zdravotnických zařízení či obchodů. Loni prodala 1463 terajoulů tepla, měla výnosy 1,3 miliardy Kč a skončila v zisku po zdanění 23,1 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa