Doba čtení:3 m, 51 s

Ilustrační foto: Jiří Finfrle

Ostře sledovanou novelou horního zákona se budou ve středu a ve čtvrtek znovu zabývat poslanci, a to hned v pěti výborech. Server iUHLI.cz zmapoval předložené pozměňovací návrhy. Tím klíčovým je zřejmě požadavek na fixaci úhrad z vydobytých nerostů na pět let.

Právě takovou úpravu navrhují poslanci František Laudát (TOP 09) a Milan Urban (ČSSD). Výše sazeb úhrad by tak mohla být zvyšována na základě vývoje tržních cen, ale nikoli častěji než jednou za pět let. Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová.

Opoziční poslanci TOP 09 Michal Kučera a František Laudát pak připravili pozměňovací návrh, jenž by zvyšoval podíl obcí z vydobytého nerostu. Celkem 75 procent by bylo příjmem rozpočtu obce, na jejímž katastru bude dobývání uhlí povrchově prováděno, a 25 procent by pak mělo být příjmem státního rozpočtu.

Čtěte také: VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon

Poslanec ČSSD Jan Birke mimo jiné navrhuje, aby část výnosu úhrady z vydobytých nerostů, která je příjmem státního rozpočtu, mohla být ve výši 28 procent použita jen k odstranění škod způsobených dobýváním ložisek vyhrazených i nevyhrazených nerostů, pro zajištění a likvidaci opuštěných důlních děl, sanaci, rekultivaci a revitalizaci pozemků ve vlastnictví státu, a to v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu.

Novela horního zákona na programu výborů:

Středa 11. listopadu

09:00 Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj
10:00 Rozpočtový výbor
10:30 Hospodářský výbor
13:05 Ústavně právní výbor

Čtvrtek 12. listopadu

15:00 Výbor pro sociální politiku

Sociálnědemokratický poslanec Vlastimil Gabrhel požaduje, aby sazba úhrady z dobývacího prostoru činila 1000 korun, jestliže je v dobývacím prostoru prováděna hornická činnost spočívající v přípravě, otvírce a dobývání výhradního ložiska.

Předmětem diskuze se stane rovněž návrh Bronislava Schwarze (ANO), který prosazuje, aby sazby úhrad byly pro jednotlivé nerosty pevně stanoveny přímo v zákoně.

Politici se již dříve shodli na zvýšení úhrady z vydobytého nerostu o 100 procent, tedy na dvojnásobek původní výše. Změna v poplatcích má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa