Horní zákon vyráží na cestu Senátem

Schůze Senátu. Zdroj: www.senat.cz

Schůze Senátu. Zdroj: www.senat.cz

Novela horního zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna, dnes zahájí svou pouť senátními výbory. Prvním na řadě je Ústavně-právní výbor. Na plénu se jím senátoři budou zabývat 2. března.

Zpravodajem tisku v Ústavně-právním výboru je senátor Miroslav Nenutil (ČSSD). Bývalý starosta města Stříbro je senátorem zvoleným za obvod Cheb. Poprvé byl zvolen v roce 2008, o šest let později svůj mandát obhájil.

Čtěte také:
Horní zákon projednají senátoři. Známe termín

Po dnešní jednání Ústavně-právního výboru bude novela projednána příští týden ještě ve dvou dalších. Konkrétně ve středu 24. února ve Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a ve čtvrtek 25. února ve Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Pro uhelný sektor, ale i těžaře jiných nerostů, jde o klíčový dokument. Určí totiž podmínky jejich dalšího fungování. Novela už má za sebou cestu sněmovnou. Prošla šesti sněmovními výbory a následněposlanci ve třetím čtení schválili 141 hlasy pozměňovací návrhy, které mimo jiné přinášejí fixaci výše úhrad z vydobytého nerostu na 5 let. Samotná výše úhrad by se pak měla zvýšit o 100 procent oproti současnému stavu.

Po schválení Senátem musí novelu podepsat ještě prezident. Novela by měla platit od 1. ledna 2017.

Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Novela horního zákona očima autora
Evropa dováží polovinu ze spotřebované energie