Horníci proti dovozu uhlí do ČR

Ilustrační foto: Imagio.cz

Havířům na Mostecku se nelíbí návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), aby se uhlí do Česka dováželo. V době globální nestability je to podle nich politický hazard. Horníci proto přišli v úterý 7. října demonstrovat na volební mítink ČSSD v Mostě, kterého se zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka. Havíři na transparentech pranýřovali ministra obchodu a průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Informoval o tom Deník.cz.

„V aktuální Státní energetické koncepci je jasně řečeno, že nás Mládek posílá na dlažbu, protože nepočítá s uhlím za limity,“ řekl hornický odborový předák Jaromír Franta. Dodal, že horníci nemají problém s krajskou ČSSD, ale s její pražskou centrálou a hlavně se sociálně demokratickým ministrem.

Podle Sobotky není ještě nic rozhodnuto a o energetické koncepci se bude dále diskutovat. ČSSD ji probere s koaličními partnery. Podobně se v Mostě vyjádřil minulý týden na volebním mítinku hnutí ANO jeho předseda Andrej Babiš. I od něj horníci nedostali jasnou odpověď.

Nelíbí se mi, že vlády nechtějí prolomit limity. Když šachtu zavřou, přijdu před důchodem o práci,“ řekla na mítinku Lada Kindlová z dolu ČSA u Horního Jiřetína, na šachtě pracuje 30 let.