Horníci Severočeských Dolů budou demonstrovat

Pro rok 2017 doly navýšily mzdy plošně o tisícovku. Od ledna 2018 vyrostly podle serveru o dalších 6%. Foto: SD

Zaměstnanci Severočeských Dolů s vedením vyjednávají o navýšení mezd. Zatím ale bez většího úspěchu, proto se rozhodli, že budou v pátek ráno demonstrovat před budovou Severočeských dolů v Chomutově.

Podle odborářů probíhají kolektivní vyjednávání už od srpna, ale ani po pěti setkáních nenašli shodu. „Požadujeme navýšení mezd plošně o dva tisíce korun a dále tisíc měsíčně, jako hodnotu na přerozdělení pro vedoucí pracovníky,“ uvedl pro Chomutovský deník místopředseda odborové organizace David Frňka.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

Šéfové důlní společnosti podle něj drží nabídku násobně níže. „Zaměstnavatel v posledním předloženém návrhu uvažuje, že zaměstnancům zvýší mzdy od dvě a půl procenta a dále že vyčlení procento, které budou mít vedoucí pracovníci na přerozdělení,“ doplnil.

Při průměrné mzdě horníků, která má v regionu dosahovat 33 tisíc korun hrubého, by se tedy jednalo o navýšení v řádu stovek korun, nikoli tisíců, jak si přejí odbory. „Víme, že jsme s tímto příjmem nad regionálním i republikovým průměrem, ale vnímáme to tak, že mzdy plošně stoupají, je to celorepublikový trend. Navíc práce v dolech je těžká ve specifickém prostředí,“ zdůvodnil Frňka, proč se zaměstnanci dolů také hlásí o své.

Vedení Severočeských dolů vyjednávání zatím nepovažuje za uzavřené. „Odboráři a zaměstnanci mají určité představy, vedení je má odlišné, je to ale předmětem kolektivního vyjednávání, které není u konce,“ uvedl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Další schůzka se koná v pátek, tedy v den, kdy budou důlní zaměstnanci demonstrovat pod okny společnosti v ulici Boženy Němcové.

Odboráři mluví za přibližně 2700 zaměstnanců dceřinných společností Severočeských dolů, případné vylepšení jejich mezd by se ale týkalo plošně takřka pěti tisíc zaměstnanců společnosti.