Doba čtení:2 m, 26 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Těžařské společnosti v Česku ukončily kolektivní vyjednávání z odbory. Z podepsaných kolektivních smluv vyplývá, že na zaměstnance čeká řada benefitů. Tarifní mzdy v následujících letech horníkům většinou porostou.

Benefity pro zaměstnance Severočeských dolů (SD) vyplývají z dojednaných ujednání v kolektivní smlouvě na roky 2015 – 2017, například v nároku na dovolenou, příspěvku na stravování, rekreaci, sport, podporu v oblasti zdravotní péče, sdělila serveru iUHLI.cz Jaroslava Šťovíčková z SD.

„Součástí jsou také jubilejní odměny při významných výročích, nepeněžní poukázky, dodatková mzda, příspěvek na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. Za významný benefit lze považovat úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu,“ dodala Šťovíčkovás s tím, že v kolektivní smlouvě není opomenuta podpora vzdělávání zaměstnanců.

Také kolektivní smlouva ve firmě Severní energetická je platná na období 2015 až 2017 a přináší několik novinek. „Především došlo k dohodě o nárůstu průměrných výdělků pro jednotlivé roky platnosti smlouvy (2015 – o pět procent, 2016 – o čtyři procenta a v roce 2017 o tři procenta), s tím, že minimální navýšení tarifní mzdy u jednotlivce o 300 korun,“  informovala iUHLI.cz mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková-Benešová.

Dodala, že součástí smlouvy je také dohoda o navýšení příplatků a zvýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění o 100 Kč. Naopak se zkrátí délka dovolené o jeden týden. Zaměstnanci Severní energetické letos dostali třinácté platy, celkem bylo vyplaceno 25 milionů korun.

Kolektivní vyjednávání skončilo také ve společnostech skupiny Czech Coal. Zástupci sdružení odborových organizací i zaměstnavatelé jsou s výsledkem spokojeni. Připomínají ale, že nové kolektivní smlouvy by měly přinést spokojenost hlavně zaměstnancům. „Podařilo se ve všech firmách dohodnout pevný mzdový nárůst ve výši 9,2 procenta, rozložený do následujících tří let, což považujeme v době, kdy se hornictví nachází ve velmi nelehké pozici, za velmi slušný výsledek,“ řekl Důlním novinám předseda Sdružení odborových organizací skupiny Czech Coal Jaromír Franta. Za dobrý výsledek považuje i to, že zůstaly zachovány položky nákladů sociálního charakteru v jednotlivých společnostech a také to, že zaměstnanci nepřišli o žádnou z výhod, na něž byli zvyklí.

Jednou z konkrétních novinek v Czech Coal je navýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění. Zaměstnanci pracující ve společnosti do 15 let, mají nárok na 500 korun měsíčně. Největší skupina lidí, kteří mají odpracováno mezi 15 a 30 lety, mají šanci získat 550 korun. Ti, kdo ve firmě pracují více než 30 let, mohou od zaměstnavatele získat příspěvek na penzijní připojištění 600 korun.

Zaměstnanci skupiny Czech Coal, za kterou stojí finančník Pavel Tykač, dostali i letos třináctý plat. Mezi zaměstnance bylo rozděleno zhruba 40 milionů korun. Jednalo se o 1700 zaměstnanců Vršanské uhelné, Coal Services, Czech Coal Power, Renogumu a Rekultivací. „Třináctý plat není nároková mzda, jeho hodnotu ovlivňuje kromě výkonnosti a ekonomických ukazatelů jednotlivých společností také individuální výkonnost a přínos každého zaměstnance. Jeho výše se tak může mezi jednotlivými společnostmi, ale i mezi jednotlivými zaměstnanci lišit,“ řekl Důlním novinám personální ředitel Vršanské uhelné Petr Mrvík.