Doba čtení:1 m, 24 s
Rozhodnutí Ankary může v oblasti opět vyvolat napětí, protože zájmy Turecka se střetávají se zahraničními podniky, kterým dala licenci na průzkum a těžbu kyperská vláda. Foto: wikipedia.org

Turecko v létě ve východním Středomoří zahájí průzkumné vrty za účelem těžby uhlovodíků. Oznámil to turecký ministr energetiky Berat Albayrak, který je zetěm prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Rozhodnutí Ankary může v oblasti opět vyvolat napětí, protože zájmy Turecka se tam střetávají se zahraničními podniky, kterým dala licenci na průzkum a těžbu kyperská vláda.

Čtěte také:
V moři u Kypru našli ložisko plynu
Turkům vadí plánovaná těžba plynu u Kypru

Italská společnost ENI a francouzský Total, které s Kyprem ohledně těžby uzavřely smlouvu, oznámily na začátku února nález ložiska zemního plynu zhruba 100 kilometrů jižně od ostrova. Lodě tureckého námořnictva se v minulých měsících snažily průzkum blokovat, což Ankara obhajovala tím, že těžba by porušovala práva kyperských Turků.

Ministr také oznámil, že 12. června bude uveden do provozu plynovod Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP), který prochází Gruzií a do Turecka bude přivádět ázerbájdžánský plyn z rozsáhlého pole Šach Deniz II. Do roku 2020 jím má proudit plyn v objemu 16 miliard krychlových metrů ročně.

Plynovod TANAP povede až k hranici s Řeckem, kde se plánuje jeho napojení na plynovod Trans-Adriatic Pipeline (TAP), jenž povede přes Řecko a Albánii až k pobřeží jihoitalského regionu Apulie. Země Evropské unie tak získají další zdroj, který jim pomůže snížit závislost na ruském plynu.

Plynovod TANAP bude zprovozněn dva týdny před předčasnými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic