Doba čtení:2 m, 3 s
Malatinský před časem podepsal miliardovou daňovou úlevu pro Duslo Šala, která patří Andreji Babišovi. koláž iUHLI, foto: siemens, vlada.cz, vlada.gov.sk

Ministr průmyslu Tomáš Hüner si za poradce vzal bývalého slovenského politika Tomáše Malatinského. Ten přitom coby ministr schválil stamilionové daňové úlevy pro chemický podnik Duslo Šala ovládaný Andrejem Babišem.

Informace o angažování Malatinského přinesl server Neovlivní.cz. Hüner s Malatinským se znají roky. Setkali se například v letech 2002 a 2003 v představenstvu slovenské energetické společnosti Elektrovod, kde tehdy vlastnila poloviční podíl skupina Penta. Oba muže pojí osobní přátelství.

Čtěte také:
Hüner se utrhl, Babiš soptí
Kauza lithium byla jen předvolební cirkus

Slovenského politika však pojí zvláštní pouto i s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Tomáš Malatinský byl od dubna 2012 do června 2014 ministrem hospodářství ve Ficově vládě. Do centra pozornosti se dostal mimo jiné proto, že schválil obří daňovou úlevu pro společnost Duslo Šala, která patří právě Babišovi. Finanční úleva byla stanovena na deset let se startovním datem rok 2017. Celková výše má dosáhnout až 58 milionů eur, což je přes jeden a půl miliardy korun. Úlevu následně Ficova administrativa poslala do Bruselu a Evropská komise ji coby investiční pobídku schválila.

Případ na Slovensku vyvolal bouřlivé diskuse mimo jiné proto, že proběhl v utajení a podle opozice navíc k daňové úlevě pro Duslo nebyl důvod.  „Smeru se podařilo největší státní pomoc za poslední roky schválit tak, aby se o tom veřejnost dozvěděla, až když už se nedalo nic změnit,” napsal slovenský Denník N a dodal: „Robert Fico se vyhne tomu, aby se musel postavit před kamery a vysvětloval, proč souhlasil s odpuštěním téměř 60 milionů euro na daních pro Duslo Šaľa Andreje Babiše.

Podruhé se Malatinský dostal na titulní stránky poté, co slovenská média vypátrala, že už coby ministr pronajímal za 50 tisíc eur ročně luxusní vilu v Bratislavě Jaroslavu Haščákovi ze skupiny Penta. Přišlo se na to v době, kdy Slovenskem rezonovala kauza Gorila, pojmenovaná po spise popisujícím tamní propojení byznysu a politiky. Jaroslav Haščák ve spise hrál jednu z hlavních rolí.

A z jakého důvodu si Tomáše Malatinského vybral na pozici poradce český ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner?  „Tomáš Malatinský je uznávaným a respektovaným odborníkem v oblasti energetiky a má bohaté manažerské zkušenosti také s řízením ministerstva,” stojí ve stanovisku jeho úřadu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech