I horníci mají svou zlatou přilbu

Zlatou přilbu nevyhrávají jen plochodrážníci, ale i servismani OKD. Foto: speedway-live.eu okd.cz

Zlatá přilba je v České republice symbolem motocyklových závodů na ploché dráze. Svou soutěž o blýskavou trofej ale mají i servisní pracovníci OKD.

Vyhrávají ji za bezpečnost své práce. Oficiálně se soutěž jmenuje Bezpečná lokalita a jejím cílem je motivovat zaměstnance, aby dbali na dodržování pravidel a omezili tak počet nehod a úrazů.

Rozhodování, komu připadne výhra v soutěži Bezpečná lokalita 2015, nebylo vůbec jednoduché. U servismanů v OKD se totiž stal v posledním loňském čtvrtletí pouze jediný úraz, a to ještě evidovaný. Po vyhodnocení všech kritérií vyrazil bezpečnostní technik René Girtler se Zlatou přilbou na Důlní závod 3.

Dá se říci, že co jsme si od naší soutěže slibovali, to se naplnilo. Počet registrovaných úrazů proti předloňským sedmi poklesl na tři. A je nutno zdůraznit, že žádný z těchto případů nebyl závažný. Když se už někomu něco při práci výjimečně stalo, nejčastějšími důvody byly rutina, nepozornost, špatný odhad situace. Dá se říci, že pořádek na pracovištích berou dnes zaměstnanci  jako standard,“ konstatoval Girtler.

Čtěte také:
Krajská tripartita doporučila vládě řešení pro OKD
OKD pokračuje v bezpečnostní kampani

Zlatou přilbu z jeho rukou přebral vedoucí mechanických dílen (MD) Paskov Milan Kaczmarek. „Můj osobní pohled na zisk trofeje je následující: Táhneme všichni za jednoho! Zvýšila se vzájemná sounáležitost kolegů na Staříči a Chlebovicích napříč všemi profesemi – od samotného opravárenství přes skladové hospodářství až po služby na nádvoří,“ prohlásil Kaczmarek.

Podařilo se podle něj také motivovat lidi. Ať už bezpečnostními aktivy, pravidelnými výrobními poradami, či přísunem nejdůležitějších zpráv z oblasti bezpečnosti práce. Nepřehlédnutelnými jsou na pracovištích žluté informační nástěnky.

Na nástěnkách zveřejníme, že zaměstnanci, kteří neměli úraz, písemné upozornění na porušení zásad bezpečné práce a za říjen, listopad a prosinec odpracovali nejméně čtyřicet směn, mohou za výhru v soutěži získat i poukázku FlexiPass v hodnotě 500 korun,“ řekl Kaczmarek. K výsledkům paskovských servismanů, jak upozornil, rovněž přispěly úpravy pracovišť. Tu zvětšili prostory pro lepší a bezpečnější manipulaci, tam přidali kvalitnější odsávání či nové osvětlení.

O zisk malé kvartální a posléze i velké roční Zlaté přilby se přičinilo všech 199 zaměstnanců MD Paskov v čele s Miroslavem Novákem (hlavním předákem opravářů ve Staříči), Radkem Kramolišem (hlavním předákem opravářů v Chlebovicích a úsekovým inspektorem BP), Stanislavem Špačkem (předákem povrchových služeb), Zdeňkem Bubíkem (předákem oprav elektro) a Lubošem Vašutem (hlavním skladníkem). „Máte mé díky,” konstatoval Kaczmarek.

Mohlo by vás zajímat:
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD
OKD nemůže v současné podobě přežít
OKD chce propustit pět tisíc lidí