Zatím největší plochu před postupem těžební technologie odstřelila v polovině února v lomu Vršany společnost Gelamon. Pro Vršanskou uhelnou trhací práce zajišťuje už od roku 1994.
Obvykle jsou trhací práce nezbytné v místech takzvaných tvrdých poloh, které v lomu Vršany tvoří pískovce. Odstřel z poloviny února byl také takovým případem. „Ačkoli se v lomu pohybujeme od pondělka do pátku a snažíme se připravovat území pro postup těžby v dostatečném předstihu, tentokrát skrývkové rypadlo KU800/K84 postupovalo příliš rychle. Odstřelem většího rozsahu jsme si připravili dostatečně velkou rezervu, takže se nemusel měnit postup těžby,“ uvedl Jan Štefaňák, ředitel společnosti Gelamon.
Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR
Jen pro představu, dvě vrtací zařízení, kterými firma disponuje, zvládla přes 2 000 běžných metrů, zhruba dvojnásobek své obvyklé denní práce. Přímo na místě se pohybovalo devět zaměstnanců Gelamonu. Na odstřel bylo použito 9 600 kilogramů trhavin. „Naší výhodou je, že využíváme neelektrický roznět, proto i když děláme tak rozsáhlý odstřel, je seismika v daném území minimální,“ doplnil ředitel.
Trhací práce zajišťuje společnost Gelamon na základě požadavků přípravy výroby Vršanské uhelné. Těžební společnost určí velikost území k odstřelu, které měřiči vytyčí a zaměří. Gelamon prostor navrtá a odstřelí. Využívá se speciální trhavina. Jde o směs průmyslového ledku a nafty, která se míchá na místě odstřelu ve speciálním nabíjecím voze. Po odstřelu se území znovu zaměřuje.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu