Invaze by prudce zdražila ropu i plyn

Mnichovský ekonomický institut Ifo varoval před výrazným nárůstem cen ropy a zemního plynu v případě, že Rusko uskuteční invazi na Ukrajinu. „I v případě, že dodávky plynu nebudou omezeny, nastane cenový šok, přinejmenším dočasný,“ uvedl prezident institutu Clemens Fuest.

Tento nárůst cen by měl podle Fuesta dopad na německé domácnosti i podniky. „V současnosti předpovídáme, že míra inflace (v Německu) letos bude činit čtyři procenta. Pokud vypukne válka, mohla by být ještě vyšší,“ upozornil šéf Ifo.

Poukázal rovněž na vzájemnou závislost Ruska a Evropy v energetickém sektoru. Evropa podle něj potřebuje ruskou ropu a plyn, zatímco Rusko potřebuje peníze z jejich prodeje.

Putin a Scholz řešili Ukrajinu i energetiku

Fuest pokládá za nepravděpodobné, že by Rusko přikročilo k zastavení dodávek plynu, protože chce i v budoucnu Evropě plyn prodávat. Evropa by podle něj v případě přerušení ruských dodávek hledala nové zdroje, například ve formě dovozu zkapalněného plynu tankery.

Institut rovněž upozornil, že mimo energetický trh není ruská ekonomika pro Německo tolik významná, vzájemné hospodářské vztahy již navíc omezují sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu. Lisandra Flachová z institutu Ifo uvedla, že tyto sankce snížily výkon německé ekonomiky o zhruba pět miliard eur (122 miliard Kč) ročně, tedy o 0,16 procenta německého hrubého domácího produktu. „Újma způsobená těmito sankcemi Rusku je vyšší, dosahuje 1,2 procenta výkonu ruské ekonomiky. Pokud budou uvaleny další sankce, mohlo by to vytvořit další tlak na německou ekonomiku, ale mnohem větší tlak na ekonomiku ruskou,“ dodala.