Doba čtení:1 m, 37 s
Někteří novináři označují projekt za největší selhání německé zahraniční politiky za více než dekádu. Foto: wikipedia.org

Podle nejnovějších zpráv se jeden z investorů kontroverzního plynovodu Nord Streamu 2 obává dalšího zdržení dostavby, nebo přímo krachu celého projektu. Michael Thumann z týdeníku Die Zeit Nord Stream 2 označil za „největší selhání německé zahraniční politiky za více než dekádu“.

Plynovod vyvolává velké politické kontroverze a v poslední době tvrdé spory zejména mezi Německem a Spojenými státy. Poté, co trojice amerických senátorů pohrozila sankcemi vůči firmám zapojených do výstavby, Unipape, jeden z investorů v projektu, zmínil možnost nedokončení plynovodu, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Putin a Merkelová dál podporují Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Pro společnost by případný neúspěch dobudování plynovodu byl obrovskou ránou, proto stále doufají v brzké zkompletování. „Naše plánování je založeno na kompletaci trubek, kterými bude proudit plyn,“ uvedl ředitel společnosti Unipape Sascha Bibert.

Američané se dlouhodobě snaží zabránit mezinárodnímu konsorciu dokončit druhý plynovod vedoucí po dně Baltské moře. Minulý rok zaznamenali úspěch, když se kvůli sankcím stáhla švýcarská firma Allseas, teď se o podobný krok snaží i v případě německých firem jakkoliv zapojených do pokládání tranzitních trubek.

Politická výbušnost

Podle Erica Kirchbauma z amerického listu Los Angeles Times němečtí vládní představitelé popírají svá předchozí vyjádření. „Stále opakují, jak jsou proevropští, ale teď zcela ignorují východní Evropu, Poláky, Litevce, Lotyše a Ukrajince, kteří mají větší zkušenosti s Rusy a říkají: nedělejte to,“ okomentoval Kirchbaum německý přístup.

Michael Thumann z německého týdeníku Die Zeit říká, že jde o největší selhání německé zahraniční politiky za více než dekádu. Podle něj má Německo několik možností, odkud brát dodávky plynu, tudíž bylo chybou na výstavbě nového plynovodu z Ruska trvat. Thumann zdůrazňuje, že projekt měl podporu hlavně od koaličních sociálních demokratů, kteří projekt hájili v době, kdy německá kancléřka Angela Merkelová koncentrovala veškerou svoji pozornost na řešení uprchlické krize.