Doba čtení:1 m, 21 s
Podle zástupců drobných podnikatelů hrozí v Itálii krach nebo uzavření zhruba deseti procentům menších firem v maloobchodě, pohostinství či mezi řemeslníky. Foto: pixabay.com

Část italských obchodníků a provozovatelů barů a restaurací se chystá vystavit ve výlohách či uvnitř svých podniků složenky za energie. Chtějí tak zákazníky upozornit na prudké zdražení elektřiny a plynu, oznámil podle agentury ANSA maloobchodní svaz Confcommercio. Nápad svaz přejal od některých drobných podnikatelů, kteří se zveřejňováním účtů za energie již začali. Kvůli prudkému zdražení energií řada podnikatelů zvažuje, že své podniky uzavře.

Podle svazu Confcommercio má iniciativa upozornit zákazníky na „dramatické podmínky, ve kterých musí podniky působit“. Svaz poukazuje na to, že mnohým podnikům se náklady na plyn a elektřinu ztrojnásobily a podniky zatím toto zdražení promítly do konečných cen jen v omezené míře.

Iniciativa chce současně vytvořit i tlak na vládu, aby některé daňové úlevy na podporu firmám s vysokou spotřebou energií rozšířila i na další kategorie podniků.

Cena elektřiny boří nejtemnější představy

Podle zástupců drobných podnikatelů hrozí krach nebo uzavření zhruba deseti procentům menších firem v maloobchodě, pohostinství či mezi řemeslníky. Ohroženo je tak na 250 000 pracovních míst.

Podle deníku Corriere della Sera skutečně řada menších firem uvažuje, že svůj provoz zastaví. To je příklad známé cukrárny Sieni v centru Florencie. „V červnu 2021 složenka za elektřinu činila zhruba 1800 eur, letos to bylo 10 240 eur,“ řekla deníku majitelka Andreina Sieniová. Cukrárně se však o zhruba 50 procenta zvýšila také spotřeba elektřiny. Majitelka současně tvrdí, že nemůže ani výrazně zdražit, protože má stálou klientelu, která by zřejmě navýšení cen odmítla.