Doba čtení:1 m, 1 s


Uhlí je v České republice ve zvláštní situaci a další vývoj tuzemského uhelného sektoru bude záviset především na sousedním Německu. Má tak české uhlí vůbec šanci? Podívejte se na další videorozhovor pro iUHLI.tv tentokrát s analytikem J&T Banky Michalem Šnobrem.

„ČEZ a další firmy obnovily v posledních pěti letech významnou část českých hnědouhelných elektráren. A tím zajistily budoucnost výroby energie z uhlí v Česku,“ říká Šnobr, podle nějž je naivní si myslet, že lze zavřít uhelné elektrárny a rychle je nahradit.

Čtěte také: iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?

Politici podle něj zatím neudělali nic jiného, než že rozhodnutí o uhlí, ale i o jádru, zase jen odložili. „Je nepochybné, že zřejmě dojde k prolomení limitů především v té oblasti, která se týká Severočeských dolů. To je uhlí, se kterým se počítá,“ míní Šnobr. Dodal, že problém bude s dolem ČSA, kde v krátké době k prolomení nedojde. Rozhodnutí se ale jen posouvá v čase.

Evropa se ale vyvíjí tak, že další generace uhelných elektráren už moc šancí mít nebude. „Čerpáme z toho, co se děje především v západní části Evropy,“ dodal Šnobr, podle kterého budou hlavní tón udávat Němci.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Rozhodnutí ČEZ o Počeradech je správné