Doba čtení:2 m, 18 s
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto: ČEZ

Tuzemskému energetickému gigantu ČEZ v pololetí meziročně klesl čistý zisk. Shodli se na tom oslovení analytici. Loni vykázal ČEZ za první pololetí čistý zisk 17,2 miliardy korun. Letos analytici za stejné období očekávají čistý zisk mezi 14 a 15 miliardami. Výsledky za pololetí i samotné 2. čtvrtletí oznámí ČEZ zítra ráno. Napsal server E15.cz.

Tržby ČEZ za pololetí by měly meziročně stagnovat kolem loňské hodnoty 101,7 miliardy korun, případně mírně poklesnouti. Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové bude po zveřejnění výsledků důležité sledovat komentář managementu k vývoji hospodaření společnosti po zbytek roku. Především to, zda i přes slabší výsledky potvrdí stávající cíle pro letošní rok. „Ty jsou zatím nastavené na 70 miliard Kč provozního zisku EBITDA a 27 miliard Kč upraveného čistého zisku,“ připomněla analytička.

Čtěte také: Zisk ČEZ ve čtvrtletí spadl o 24 procent

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota změny ve výhledu hospodaření firmy nečeká. „Očekáváme, že ČEZ potvrdí své cíle na tento rok. Podle reportovaných výsledků za 1. čtvrtletí a našich odhadů za 2. čtvrtletí dosáhl ČEZ za první pololetí například na úrovni čistého zisku 55,3 procenta celoročního cíle,“ řekl Trampota. „Náš model ukazuje, že cíl 70 miliard je splnitelný, i když jen velmi těsně. Určité riziko lehkého snížení EBITDA cíle vidíme,“ naznačil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Kromě plánovaných odstávek musely obě české jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně řešit ve druhém čtvrtletí také neplánované situace. V Dukovanech se kvůli závadám o dva týdny protáhla dubnová odstávka druhého bloku a na konci června musel být kvůli netěsnosti potrubí na šest dní odstaven blok čtvrtý. V Temelíně se pak významně prodloužila odstávka druhého bloku. Problémy způsobila vnitřní netěsnost parogenerátoru.

ČEZ by mohl být jedním ze zájemců o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall, který oznámil, že chce najít kupce do konce letošního roku. Prodej by chtěl uskutečnit začátkem roku 2016. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová serveru iUHLI.cz sdělila, že záleží na tom, jak k tomu Vatenfall přistoupí a jak svá aktiva nabídne k prodeji. „Pak budeme nabídku zvažovat, v tuto chvíli neznáme detaily,“ uvedla. Zájem o koupi již dříve avizoval EPH Daniela Křetínského.

V polovině června se uskutečnila valná hromada společnosti, která rozhodla o výplatě dividendy z loňského zisku ve výši 40 Kč na akcii před zdaněním. Ministerstvo financí jako hlavní akcionář na ni také rozhodlo nevyplácet z loňského zisku členům představenstva a dozorčí radě firmy odměny. Tantiémy vedení firmy nedostalo poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Celkem drží český stát v největší tuzemské energetické společnosti zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:
Šéf ČEZ: O Vattenfallu jednáme na všech úrovních
Potvrzeno: ČEZ Tykačovi Počerady zatím neprodá
Babiš zatrhl odměny vedení ČEZ