Doba čtení:2 m, 19 s
Podle nedávné zprávy Mezinárodní energetické agentury by se japonská spotřeba elektřiny kvůli odběru datových center, umělé inteligence a kryptoměn mohla do roku 2026 zdvojnásobit. Foto: pixabay.com

Podle delegátů průmyslového setkání v Tokiu, které se konalo minulý týden, Japonsko v příštím desetiletí zvýší své potřeby na výrobu energie z LNG, a to v důsledku revize budoucí spotřeby elektřiny směrem nahoru a většího důrazu na energetickou bezpečnost.

Revize, která se provádí každé tři roky, se odrazí v sedmé základní energetické strategii vlády, která stanoví cíle v oblasti paliv do roku 2040. Vláda v současné době jedná s odborníky, aby mohla nový plán vydat do března 2025, napsal server energyintel.com.

Podle YuyaHasegawy, vedoucího oddělení pro rozvoj energetických zdrojů na ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu, budou plyn a LNG hrát v japonském energetickém mixu „důležitou roli“, zejména proto, že stále přetrvávají omezení týkající se rozšiřování jaderné energetiky prostřednictvím výstavby nových reaktorů nebo opětovného spuštění odstavených reaktorů.

Dlouhodobé smlouvy na LNG přispěly ke stabilní ceně LNG pro Japonsko, ale země stále potřebuje diverzifikovat zdroje dodávek LNG, řekl Hasegawa delegátům na japonském energetickém summitu.

Hasegawa uvedl, že podle nedávné zprávy Mezinárodní energetické agentury by se spotřeba elektřiny kvůli odběru datových center, umělé inteligence a kryptoměn mohla do roku 2026 zdvojnásobit.

Japonsko a Austrálie se dohodly na zajištění dodávek LNG a uhlí

Současná energetická strategie Japonska stanoví podíl LNG na výrobě elektřiny do roku 2030 na 20 %, což je nepatrně více než 19 % uhelné energetiky. Plán zveřejněný v roce 2021 rovněž předpokládá větší podíl obnovitelných zdrojů energie na trhu a poprvé zavádí cíl pro vodík, který vytlačuje LNG v energetickém mixu. Plán byl původně formulován na základě předpokladu, že spotřeba elektřiny v zemi do roku 2030 klesne v důsledku stárnutí populace, stagnujícího hospodářského růstu a opatření v oblasti energetické účinnosti.

Japonsko však nyní zažívá hospodářské oživení, které je poháněno domácími investicemi, lepším řízením podniků a oslabujícím jenem. Tokio získává společnosti pro výstavbu továren na polovodiče a datových center v zemi pomocí dotací a grantů.

Energetická bezpečnost je pro Japonsko chudé na zdroje, které je do značné míry závislé na dovozu paliv a nemá žádné energetické spojení se sousedními zeměmi, nesmírně důležitá. V loňském roce země zažila prodlouženou, téměř pětiměsíční letní sezónu s krátkým podzimem, což by se podle varování meteorologů mohlo stát normou, pokud budou abnormální výkyvy počasí přetrvávat.

V důsledku toho by mohl LNG nabývat stále většího významu pro uspokojení takto proměnlivé poptávky po elektřině. „Kolísání poptávky v různých ročních obdobích je stále větší,“ řekl na průmyslové akci HitoshiNishizawa, senior viceprezident společnosti Jera pro LNG. „Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší poptávkou po elektřině se v posledních pěti letech zvětšuje a v budoucnu by se mohl ještě zvětšit. Proto se nemůžeme zavázat k dlouhodobým dodávkám LNG.“

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa