Doba čtení:1 m, 0 s
V únoru bude dodáno do Japonska více než 17 milionů tun uhlí. To jsou pro představu zhruba dvě třetiny české roční těžby. Foto: wikipedia.org

Dovoz uhlí do Japonska bude v únoru nejvyšší za poslední dva roky, protože tamní energetické společnosti jej kupují místo drahého zkapalněného zemního plynu. Tento měsíc bude do země dodáno více než 17,3 milionu tun uhlí, nejvíce od prosince 2019.

Poté, co Indonésie v lednu na měsíc zakázala vývoz, putuje do Japonska více uhlí z Ameriky, ukázaly údaje společnosti Kpler. Dodávky z USA se mohly oproti prosincové úrovni zdvojnásobit, kolumbijské objemy jsou vyšší dokonce o 250 %. Vývoz do Japonska zvýšily rovněž Kanada a Austrálie, napsal The Japan Times.

Polsko loni vytěžilo více uhlí

V podstatě byly tyto náklady dovezeny s cílem uspokojit zvýšenou poptávku Japonska po uhlí a nahradit přerušení dodávek z Indonésie,“ uvedl Edwin Toh, manažer pro suchou přepravu zboží v energetické zpravodajské společnosti Kpler.

Mrazivé počasí zvýšilo poptávku po elektřině v Japonsku a omezilo výrobu z obnovitelných zdrojů, což vyvolalo skokový nárůst výroby elektřiny z uhlí. Ačkoli se spotové ceny blíží rekordním hodnotám, uhlí je stále levnější než pohotovostní dodávky LNG.