Japonsko podpoří uhlí v rozvojových zemích

Ilustrační foto: Imagio.cz

Japonsko použije na podporu projektů, které budou spalovat uhlí v rozvojových zemích, fondy určené na boj s klimatologickými změnami. Podle Japonska je to nutný krok pro hospodářský rozvoj těchto zemí. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Jsme si vědomi, ze existují různé názory na to, jak podporovat uhelné elektrárny,“ uvedl Junya Nakano z japonského ministerstva zahraničních věcí, který má na starosti klimatologické změny. Upozornil, že některé rozvojové země jsou na uhlí závislé. “Copak se mohou jen tak mohou přeorientovat na obnovitelné zdroje,“ dodal Nakano.

Japonsko propaguje vývoz své technologie, která snižuje uhelné emise a zároveň hradí výstavbu nejméně tří uhelných elektráren v Indonésii. Tyto peníze byly přitom vyčleněny z 30miliardového fondu na boj se změnou klimatu, které vyspělé ekonomiky přislíbily mezi lety 2010 a 2012 chudším státům.

Japonsko tento týden dostalo od ochránců životního prostředí tzv. „Fossil Award” (fosilní cenu) za podporu uhelných elektráren. Ty vypouštějí více oxidu uhličitého, který způsobuje globální oteplování. Stalo se to v době, kdy se vyslanci světových vlád, včetně Japonska, sjíždějí na konferenci OSN v hlavním městě Peru Limě. Konference hledá řešení klimatologických změn.

Japonsko, třetí největší světová ekonomika, poskytlo na pomoc rozvojovým zemím na boj proti změnám klimatu částkou 14 miliard dolarů, a to v období od října 2009 do konce roku 2012. Mezi lety 2013 a 2015 poskytne dalších 13 miliard dolarů.

Rozvinuté země přislíbily, že klimatické projekty rozvojových zemí do roku 2020 podpoří částkou 100 miliard dolarů ročně.