Ne každá elektrárna v Evropě se může pochlubit udržovaným parkem a navíc v japonském stylu! Elektrárna Tušimice ano, neboť miniaturní zelenou podobu svého domova zde po sobě zanechali japonští pracovníci z firmy Chiyoda, kteří zde v 90. letech minulého století dohlíželi na stavbu odsiřovací jednotky.
Park na svém místě, mezi objekty, v nichž probíhá mletí vápence a odvodnění, zůstal i po nedávné komplexní obnově elektrárny. Má jednoduchý kruhový tvar a vesměs v něm rostou tuzemské a cizokrajné jehličnany, zakrslé i většího vzrůstu. Kromě kruhové promenády ze zámkové dlažby ho protíná paprskovitě několik cest, které jsou lemovány dalšími nízkými cizokrajnými jehličnany.
Čtěte také:
Miliony za rady ČEZu vyvolávají pochybnosti
Výsledky kontrol ČEZ budou tajné
Dnes má elektrárna po své komplexní obnově nové modernější odsíření, původní bublinkové reaktory firmy Chiyoda nahradily padesát metrů vysoké sprchové reaktory od firmy Austria Energy & Environment AG, které stojí na jiném místě. „Jedním ze závazků, které pro japonskou Chiyodu vyplývaly v rámci výstavby odsiřovací jednotky, byla i následná úprava plochy až po vykládku vápence. Část plochy proto dostala i podobu malého parku. Myslím, že to bylo velice dobré řešení. Samozřejmě máme zájem na tom, aby zeleně bylo v areálu elektrárny co nejvíce, byť nemůže být všude. Proto je park udržován v původní podobě tak, jak nám ho Japonci zanechali,“ říká Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov.
Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic