Doba čtení:1 m, 14 s
Polská vláda tvrdí, že důl a nedaleká elektrárna, které vlastní společnosti PGE, jsou zásadní pro energetickou bezpečnost země i celé Evropské unie. Foto: iUHLI.cz

Polsko by mohlo za několik málo dní pokračovat v jednáních s českou stranou o sporu kolem provozu polského uhelného dolu Turów nedaleko českých hranic. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí RMF FM to řekl náměstek ministra zahraničí Piotr Wawrzyk.

Soudní dvůr Evropské unie v září vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že v rozporu s květnovým předběžným rozhodnutím soudu nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole. Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Rozhovory mezi polskými a českými úřady byly přerušené na přelomu září a října před volbami do českého parlamentu, přičemž hlavním problémem byla podle české strany délka trvání dohody, po kterou ji nebude ani jedna strana vypovědět.

Myslím si, že je to záležitost několika následujících dnů, nejvýše dvou týdnů, než budou jednání obnovena,“ uvedl Wawrzyk. Podle náměstka ministra zahraničí už Polsko v tomto ohledu obdrželo „náznaky“ od českého ministerstva životního prostředí.

Polská vláda tvrdí, že důl a nedaleká elektrárna, které vlastní společnosti PGE, jsou zásadní pro energetickou bezpečnost země i celé Evropské unie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa