Jihočeský kraj chce přispět na 3 tisíce kotlů

Na druhou výzvu takzvané kotlíkové dotace získal Jihočeský kraj přibližně 294 milionů korun. Foto: wikipedia.org Aerophoto CZ

Jihočeský kraj začne přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotlů za novější a více ekologické od 30. října. Na druhou výzvu takzvané kotlíkové dotace získal přibližně 294 milionů korun.

S jejich pomocí by lidé podle předpokladu kraje měli vyměnit přibližně 3000 nevyhovujících topných zařízení. Ve druhé výzvě jsou mírně odlišné podmínky než dosud. S dotacemi se počítá pouze na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním první a druhé emisní třídy. „Žádosti budeme přijímat pouze elektronickou formu. To znamená, že se vyvarujeme front, jako tomu bylo v první výzvě v jiných krajích,” uvedl jihočeský radní Antonín Krák (ČSSD). Více se zájemci dozvědí na webu kraje.

Čtěte také:
Zlínský kraj dá na kotle dalších 155 milionů
Ústecký kraj rozdělí dalších 156 milionů

Na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj tepla mohou lidé získat dotaci 75 nebo 80 procent, jejíž maximální výše se pohybuje od 75 tisíc do 120 tisíc korun. Fond životního prostředí do druhé výzvy uvolní víc než tři miliardy korun, které rozdělí mezi kraje.

První výzvu kotlíkové dotace vypsal kraj v roce 2016. O podporu se ucházelo více než 3000 žadatelů a peníze na výměnu získalo téměř 2900 z nich. „V současnosti nám zbývá jen cirka 15 žádostí proplatit. To znamená všichni ti, kdo žádali o podporu v první vlně, by měli v této zimě využívat už ekologické kotle,” uvedl Krák.

Projekt má pomoci odstranit nemoderní kotle, které představují pro ovzduší zátěž. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) bylo v Česku před vypsáním první výzvy kotlíkové dotace v provozu až 420 tisíc nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje