Jihočeský kraj si vyzkouší blackout

Fiktivní výpadek elektřiny zasáhne území deseti měst a obcí, mezi nimi i České Budějovice. Foto: wikipedia.org Aerophoto CZ

Cvičení Blackout 2017 simulující masivní výpadek elektrického proudu, tedy blackout, připravuje na 4. a 5. prosinec Jihočeský kraj.

Zapojí se složky Integrovaného záchranného systému, samospráva, energetici, vybrané krajské nemocnice i vodohospodáři, odhadem kolem stovky lidí. Odehraje se na území deseti obcí. Dodávky energie nebudou přerušeny.

Čtěte také:
ČEZ prý jaderné bloky stavět nebude
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Tématem cvičení 4. a 5. prosince bude rozsáhlý výpadek elektrické energie. „Cvičení prakticky prověří svolání a činnost krizových orgánů a štábů na všech úrovních v Jihočeském kraji,” řekla Hana Brožková z kanceláře hejtmanky.

Na cvičení spolupracují složky Integrovaného záchranného systému, krizové orgány, zástupci samosprávy, energetických společností jako je E.ON, řetězců čerpacích stanic, vybraných krajských nemocnic, sociálních zařízení i distributorů pitné vody. Fiktivní výpadek elektřiny zasáhne území deseti měst a obcí. Budou to České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Prachatice, Strakonice, Trhové Sviny, Třeboň, Vimperk a Vodňany.

Cvičení se v žádném případě nedotkne přímo života občanů Jihočeského kraje. V žádném případě nebude z důvodu cvičení přerušena dodávka elektrické energie,” řekla Brožková.

Jaderná elektrárna Temelín si reakci na blackout vyzkoušela už včera. Do jejího cvičení se zapojilo 50 odborníků z ČEZ, České energetické přenosové soustavy (ČEPS) a E.ON. „Cvičení bude zaměřeno na zajištění dodávek elektřiny pro bezpečnostní systémy z vodní elektrárny Orlík. Toto řešení by se využilo ve chvíli, pokud by selhalo jedenáct vlastních možností napájení bezpečnostních systémů,” uvedl před zkouškou temelínský mluvčí Marek Sviták. Jak je elektrárna připravena na blackout, testoval Temelín naposledy letos v září.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží