Křetínský a Tkáč ovládnou EPH

Doba čtení:1 m, 50 s
Ilustrační foto: EP Energy

Ilustrační foto: EP Energy

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč usilují o navýšení svého podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) tak, aby každý kontroloval 50 procent akcií. Doposud mají oba miliardáři po 37 procentech. Pro ČTK to uvedl mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

EPH chce změnit svou vlastnickou strukturu. Vedle podílů Křetínského a Tkáče v současnosti celkem 26 procent akcií kontrolují struktury soukromého kapitálu (private equity) akcionářů J&T. Tento podíl by si měli rozdělit právě Křetínský a Tkáč.

Motivací pro exit Private Equity struktur z EPH je skutečnost, že velikost a hodnota EPH výrazně vzrostla a tito akcionáři zvažují investice do jiných oblastí,“ uvedl Častvaj.

EPH proto připravuje založení dceřiné společnosti EPIF, do níž vloží svá infrastrukturní aktiva a následně nabídne prodej minoritního podílu v EPIF.

Čtěte také:

Křetínský rozšiřuje EPH o britskou elektrárnu
Ve hře o Vattenfall jsou i EPH s PPF

Investorem, kterého bude EPH hledat, by podle Křetínského určitě neměla být čínská společnost CEFC, která má podíl i ve skupině J&T Finance Group.

EPH vznikl v roce 2009. Holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

Holding v posledních měsících uskutečnil řadu významných akvizic v Evropě a brousí si zuby na další. Podle polského listu Puls Biznesu je EPH vážným zájemcem o teplárny a uhelnou elektrárnu v polském městě Rybnik, které prodává francouzská společnost EDF. Cena akvizice se má pohybovat kolem 500 milionů dolarů (více než 12 miliard korun). Křetínský se rovněž společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uchází o německá uhelná aktiva švédské firmy Vattenfall.

EPH však vykazuje velmi vysokou míru zadlužení. V současné době dluží 140 miliard korun. Jen investorům dluhopisů je dlužen 79 miliard korun, dalších více než 60 miliard tvoří závazky u bank. Nejvyšší dluh se koncentruje na úrovni subholdingu CE Energy, pod který spadají hlavní aktivity EPH v české a německé energetice společně s investicí do Stredoslovenské energetiky.

Mohlo by vás zajímat:
Ztratil ČEZ zájem o Vattenfall?
Norská (eko)logika
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny