K pohřebišti se pomalu blíží rypadla

Nedaleko lomu Bílina jsou tisíce hrobů z dob knížete Oldřicha. Foto: SDAS

Archeologové odhalili u Mariánských Radčic na Mostecku pohřebiště z 11. století. Jeho výzkum bude pokračovat, dokud na místo nedorazí velkorypadla z nedalekého lomu Bílina, která se blíží rychlostí sto metrů za rok. Archeologové předpokládají, že to bude nejdříve za pět let.

Vědci o žádném takto velkém nalezišti dosud neměli tušení. Nyní se snaží zjistit, proč je pohřebiště osamocené. Nejbližší osada totiž v té době stála pět kilometrů od něj.

O místo se archeologové začali zajímat díky leteckým snímkům z roku 1953. Na předpolí lomu zatím odkryli jen desítky hrobů. Ty vydaly bohatství pohřbených žen z raně středověkého období. Našly se typické slovanské šperky, takzvané esovité záušnice, vyrobené z postříbřeného bronzu.

Čtěte také: Tajuplná uhelná lebka

Plochou pohřebiště patří k největším v republice. Odborníci odhadují, že pod zemí leží ostatky tisíců lidí. Ostatky z pohřebiště pochází z doby vlády knížat Jaromíra a Oldřicha. Těla nebožtíků tehdy přikrývaly kamenné desky. Archeologové jich už našli šedesát. „Dá se mluvit o vskutku impozantním pohřebišti. Můžeme počítat do budoucna až s několika tisíci pohřbenými jedinci,“ řekl České televizi Petr Čech z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

DNA z nalezených kosterních pozůstatků chtějí archeologové porovnat s genetickým kódem lidí, kteří v Mariánských Radčicích žijí dnes.

Mohlo by vás zajímat: Odkrylo rýpadlo UFO?