K záchraně sokolů pomáhají komíny tepláren

Nové hnízdo bylo letos instalováno i na ochoz komína Plzeňské teplárenské. Dole areál plzeňského Prazdroje. Foto: TS ČR
Na komínech tepláren a elektráren se letos už vylíhlo minimálně 29 sokolích mláďat. Komíny tak pomáhají k rozšíření sokola stěhovavého, který byl v části Evropy téměř vyhuben, a nabízejí ideální podmínky pro nerušené hnízdění a vyvedení jeho mláďat. Fenomén umělých hnízd se do Česka přesunul z Německa a úspěšně posiluje populaci tohoto dravce.
„Podporou hnízdění sokolů vyjadřují teplárny svůj přátelský vztah k životnímu prostředí. Dokonce se očekává, že počet párů na lidských stavbách postupně předčí hnízdění na přirozených hnízdištích. Na začátku pohlíželi energetici na umísťování umělých hnízd skepticky, ale ornitologové skutečně pečlivě vybírají vhodné lokality a úspěšnost umělých hnízdišť je vynikající,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Dodal, že do některých hnízd se na další hnízdění připravuje umístění webkamer pro on-line přenosy.
Vhodných lokalit k nerušenému hnízdění v přírodě ubývá, a tak v Česku zůstávají počty hnízdících párů nízké, jde asi o 60 sokolích párů. „Vedle toho už ale minimálně deset párů hnízdí v několika průmyslových areálech. Pro odpočinek a pro vyhlížení kořisti si totiž sokoli vybírají dominantní vysoké stavby, jako jsou tovární komíny, kde mají dravci i klid pro hnízdění,“ uvedl ornitolog a výzkumný pracovník ALKA Wildlife Václav Beran.
Čtěte také: Lom se proměnil v přírodní observatoř
Ve spolupráci s majiteli průmyslových areálů proto ornitologové umísťují umělá hnízda právě na komíny, jelikož sokoli si hnízda nestavějí ani ve volné přírodě a využívají cizí. V roce 2011 umístila první hnízdo společnost ČEZ na chladicí věž elektrárny v Tušimicích, kde se vylíhla hned tři mláďata. Rok předtím totiž sokolí pár neúspěšně zahnízdil v klubku kabelů na jednom z ochozů komína připravovaného k demolici. Od té doby instaloval ČEZ hnízda již na šesti zdrojích a vylíhlo se v nich zatím 33 mláďat, z toho letos jedenáct.
Za uplynulých pět let tak byla postupně instalována hnízda už ve více než dvaceti energetických areálech. V deseti z nich letos sokolové zahnízdili a vyvedli minimálně 29 mláďat. Dodnes už to bylo ve všech umělých hnízdech nejméně 72 mláďat. K nejaktivnějším patří sokolí pár v Chemparku Záluží u Litvínova, který během čtyř let vychoval už patnáct mláďat. K největším úspěchům programu umělého hnízdění se řadí také návrat sokolů do Prahy.
Mohlo by vás zajímat:
Sokoli hnízdí na elektrárně Tisová
Dobré sousedské vztahy
Prim hrály lesnické rekultivace
Související články