Kádner kritizoval Horní zákon

Doba čtení:3 m, 5 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dávají novelou Horního zákona ránu do vazu Ústeckému a Karlovarskému kraji. Přijetí novely by znamenalo nárůst nezaměstnanosti a zdražení cen tepla. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl poslanec David Kádner (Úsvit). Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí.

„Ministr financí Babiš spolu s ministrem průmyslu Mládkem předkládají zákony, které v Ústeckém a Karlovarském kraji zvýší nezaměstnanost a cenu tepla,“ upozornil Kádner. Vláda nyní připravuje novelu Horního zákona, která zdvojnásobuje tzv. úhradu z vytěženého nerostu u hnědého uhlí. Dnes se tyto výnosy rozdělují v poměru 75 procent obce a 25 procent stát. To se má však změnit, a to v poměru jedna třetina pro obce a dvě třetiny pro stát.

Kádner serveru iUHLI.cz řekl, že poslední dva roky vnímá snahu těžařských společností o seriózní komunikaci s občany a zástupci obcí. Podle něj je důležité znát pohled lidí i dotčených obcí, jak vnímají těžební limity a jak se na případné prolomení či neprolomení limitů dívají. „Mrzí mě, že vláda, která má tak zásadní slovo v této záležitosti, snahu ptát se na dopady a ovlivnění životů lidí zatím neprojevila,“ dodal.

Původně slib tvůrců novely počítal s jasnou kalkulací zvýšení poplatků za uhlí na regiony, tedy že se udělá takzvané hodnocení dopadu regulace RIA. Zákon se ale připravuje v takovém spěchu, že vláda tento závazek zcela ignorovala. Podle Kádnera je alarmující, že pro regiony jako je Mostecko, Chomutovsko nebo Sokolovsko, kde je až 16procentní nezaměstnanost, není vypočítáno, jak se zvýší nezaměstnanost. „Ten dopad může totiž být až v řádu procent,“ varoval poslanec.

Budoucí místostarosta pro ekonomiku a rozvoj Františkových Lázní Jan Kuchař novinářům řekl, že špatná novela se netýká jen obcí, které stojí přímo na uhlí. „Když těžební společnost začne propouštět, týká se to měst a obcí v širokém okolí. Například u nás ve Františkových Lázních, přestože se u nás v katastru obce uhlí přímo netěží, je na těžbu a související obory navázáno 8,4 procenta pracovních míst ve městě. A tyto místa jsou samozřejmě ohroženy kotrmelci, které teď chystá vláda,“ dodal Kuchař. Obce, které celé roky s penězi z těžby počítaly, nejsou připravené na to, že tyto peníze najednou nebudou a znamená to pro ně velký problém, řekl iUHLI.cz Kádner.

Poslanec za Ústecký kraj David Kádner (Úsvit).

Další slabinou připravovaného zákona je podle Kádnera její dopad na ceny tepla. V současnou dobu se totiž až 80 procent tepelné energie vyrábí v hnědouhelných teplárnách. Není ale nikde spočítané, o kolik se lidem zdraží vytápění domácností.

„Se zvýšenými příjmy z hnědého uhlí se počítá již v rozpočtu na rok 2015, který bude příští týden projednávat Sněmovna. Novela Horního zákona je přitom pouze v meziresortním připomínkovém řízení a ještě zdaleka ji neschválila vláda, natož aby se jí zabýval Parlament. Je zcela jasně proti rozpočtovým pravidlům, aby se v příjmech počítalo s prostředky, ke kterým ještě zdaleka nejsou schválené zákony,“ poznamenal Kádner.

Kádner hodlá na příštím zasedání Sněmovny v úvodu požádat kolegy poslance, aby podpořili jeho návrh na vyškrtnutí těchto plánovaných prostředky ze státního rozpočtu, a umožnili tak řádné projednání horního zákona.

Mládek již dříve upozornil, že změna vzniká na základě dohody vládní koalice. S návrhem něco s výší poplatků udělat přišlo v dubnu ministerstvo financí. Babiš chtěl poplatky zvýšit až desetkrát, od změny si sliboval příjem do státního rozpočtu více než tři miliardy korun. Po sérií jednání nakonec MPO navrhlo na příští rok příjem státního rozpočtu z těžebních poplatků na 576 milionu korun, tedy o 427 milionů více než loni. Obce by měly ročně dostat stejně, a to zhruba 447 milionů korun.