Doba čtení:1 m, 59 s

Podle zpráv již celých 100 dnů Kalifornie s 39 miliony obyvatel jede pouze na elektřinu z občasných zdrojů energie. Znamená to, že se státy v EU vydaly správnou cestou?

Fotovoltaika, větrné elektrárny, hydroelektrárny a bateriová úložiště již pomalu třetinu roku zajišťují veškerou elektřinu pro americkou Kalifornii (zde). To je samozřejmě pozoruhodný výsledek. Vždyť Kalifornii obývá více než 39 milionů lidí a jde o pátou nejvýkonnější ekonomiku na světě. Podle autora článku na webu energožrouti.cz takový výsledek znamená, že dosažení „čisté uhlíkové nuly“ v roce 2045, jak má Kalifornie naplánováno, je jen formalitou.

Ač to k takovému výkladu svádí, situace je poněkud složitější. Již jen proto, že rok má 365 dnů. Do hry tak může vstoupit třeba nedostatek vody v přehradách, což zrovna v Kalifornii a okolních státech není úplně řídkým jevem. A s tím, jak se bude roční doba měnit, tak zaručeně nebude pořád jen svítit slunce a také nebude pořád foukat vítr. Kromě toho bude s postupujícími ročními obdobími stoupat spotřeba elektřiny. Protože ač Kalifornie má přízvisko slunná, neplatí to zdaleka pro celé její území. Takže se tomhle americkém státě nejen používá klimatizace, ale zejména v jeho severní části se také topí. Sice obvykle méně, než v našich zeměpisných šířkách, ale topí.

Koncept energetické chudoby je od základu lživý

Informace o tom, že 100 dnů jede Kalifornie jen na občasné zdroje (OZE), se pravděpodobně párkrát v médiích objeví. Logicky. Pro příznivce zelených technologií je to prostě dobrá zpráva. Jen je potřeba mít na paměti, že tahle informace neříká nic o tom, jak to bude ve zbývajících více než dvou třetinách roku. Neříká to nic ani o tom, jak je tamní síť bezpečná, o množství řiditelných elektráren, které je nutné mít v záloze, ani o tom, kolik v Kalifornii stojí elektřina. A že tam za ni platí jedny z nejvyšších cen v USA. Zkrátka jde zatím jen o zajímavý údaj, nikoli o potvrzení toho, „že to jde“.

V českém kontextu má tato zpráva navíc zhruba stejnou relevanci jako informace o tom, kolik elektřiny z OZE produkuje Španělsko. Česko leží jinde. Má proto jiné podnebí, jiný počet slunečných dní, jiné větrné podmínky, což rovnou určuje jeho objektivní možnosti pro nasazení OZE. Což je skutečnost, se kterou nic neudělají ani dotace. Španělé, Řekové, Kypřané a Malťané můžou pravděpodobně časem dosáhnout podobného výsledku, jako Kalifornie. Česko nikoli. Což musí konečně vláda začít brát v úvahu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa