Doba čtení:2 m, 34 s
V kanadské provincii Ontario se z jádra vyrábí více než polovina elektřiny. Foto: pixabay.com

Jaderné reaktory dodávají přibližně 14 procent celkové kanadské elektřiny. V Ontariu, kde se nachází většina reaktorů, je to více než 50 procent. Právě tato kanadská provincie se má stát tahounem jaderné ofenzivy.

Společnost Ontario Power Generation plánuje zvýšit jadernou kapacitu příklonem k malým modulárním reaktorům v jaderné lokalitě Darlington. Nové reaktory, které vyvinula společnost General Electric Hitachi Nuclear Energy, mají zlomek velikosti běžného modelu. Podle odborníků z oboru to znamená, že je lze stavět rychleji a za mnohem nižší cenu, i když není jasné, s jakými výdaji Ontario počítá. Podle plánu by měl být první reaktor spuštěn do roku 2029, napsal server nationalpost.com.

Kanada se snaží pro jádro nadchnout i svého jižního souseda, tedy Spojené státy americké. „Skutečně to podtrhuje národní a ekonomické zájmy Kanady i USA – abychom spolupracovali na využití této schopnosti vyrábět čistou energii,“ řekl Stephen Lecce, ontarijský ministr energetiky a elektrifikace.

The Nuclear Company oznámila americkou jadernou ofenzivu

Ten byl na začátku svého nového mandátu ve Washingtonu, kde minulý měsíc vystoupil v Institutu pro jadernou energii na okraj summitu vedoucích představitelů NATO. Tam představil výzvu pro západní lídry. „Je čas zbavit naše ekonomiky jakékoli závislosti na těchto cizích státech, které nesdílejí naše demokratické přesvědčení,“ řekl Lecce.

Saskatchewan má vysoce kvalitní ložiska uranu a je domovskou základnou společnosti Cameco, jednoho z největších světových producentů. Ontario zase vytváří plán pro výstavbu cenově dostupnější reaktorové technologie.

Na loňském mezinárodním klimatickém summitu v Dubaji, COP28, se více než 20 zemí přihlásilo k závazku ztrojnásobit do roku 2050 objem jaderné energie. Kanada a USA byly mezi nimi. Závazek uvádí, že jaderná energie by mohla hrát klíčovou roli v dosažení celosvětově nulových čistých emisí skleníkových plynů. V USA však tempo a cena nedávných projektů ztěžují jadernou pozici.

První jaderná elektrárna v Polsku má stát 40 miliard USD

Jádro má své odpůrce, zejména pak mezi lobbisty za obnovitelné zdroje. „Jaderná energie je extrémně drahou alternativou pro řešení klimatických změn,“ řekl David Schlissel, ředitel Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu. Podle něj by bylo lepší investovat do nákladově efektivnějších obnovitelných zdrojů energie a baterií a tvrdil, že jaderný průmysl se dopouští „velkého humbuku“.

Spojené státy v současné době získávají zhruba 20 % elektřiny v celé zemi z flotily 94 jaderných reaktorů, které jsou většinou umístěny na východ od řeky Mississippi. To představuje zhruba polovinu bezuhlíkové elektřiny v zemi.

Podle Jacopa Buongiorna, profesora jaderné vědy a inženýrství na Massachusettském technologickém institutu, politika zavedená za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa i prezidenta Joea Bidena posunula jaderný průmysl kupředu.

Buongiorno, který je rovněž ředitelem Centra pro pokročilé jaderné energetické systémy, uvedl, že panuje nadšení z toho, jak může jaderná energie hrát roli při dekarbonizaci energetické sítě. Růst odvětví však stále není na místě. Tlak na malé modulární reaktory se v USA zatím skládá z „mnoha řečí, ale ne z mnoha činů“, řekl Buongiorno. To znamená, že americké zainteresované strany budou pozorně sledovat Kanadu, aby viděly, jak dopadne úsilí Ontaria, dodal.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa