Doba čtení:2 m, 34 s
Podle hejtmana Karlovarského kraje je rozdělení finančních prostředků z Fondu spravedlivé transformace nespravedlivé. Foto: hnutikoa.cz

Karlovarský kraj by měl podle návrhu ministerstva životního prostředí z evropského Fondu spravedlivé transformace (Just Transition Fund, FST) dostat nejméně peněz na přechod od uhelné ekonomiky. Z celkových 41 miliard korun by Karlovarský kraj měl získat jen 15 procent. To je podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) nepřijatelné.

V procentech dostanou další dva uhelné kraje víc, konkrétně Ústecký kraj 38 procent a 46 procent kraj Moravskoslezský. Realativně, v přepočtu na jednoho obyvatele, by ale podle navrhovaného rozdělení měl Karlovarský kraj dostat naopak o něco víc než ostatní dva regiony.

Čtěte také:
Vláda vyřadila Rosatom
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

Návrh na rozdělení peněz z FST představil hejtmanům všech tří krajů vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něj ministerstva životního prostředí a regionálního rozvoje vycházela při rozdělení financí z počtu obyvatel krajů, z HDP na osobu, míry nezaměstnanosti, plochy dotčené těžbou a z počtu pracujících ve vědě a výzkumu.

S návrhem absolutně nemůžeme být spokojeni, takto navržené rozdělení popírá účel Fondu spravedlivé transformace, jehož cílem je kromě dosažení klimatické neutrality zároveň zabránit nárůstu nerovnosti mezi regiony. Předpokládaná alokace pro náš kraj je sice mírně vyšší než původních pět miliard, o kterých se na začátku hovořilo, ale i tak je zcela v rozporu s potřebami regionu. Návrhem ze strany ministerstva životního prostředí a místní rozvoj se tak pomyslné nůžky mezi kraji ještě rozevřou,“ uvedl Kulhánek.

Karlovarský kraj svůj návrh rozdělení peněz přibližně na třetiny opírá například o zaměstnanost v sektorech útlumu, ekologické zátěže, emisní náročnost ekonomiky. Podle hejtmana Karlovarského kraje jde o tzv. tvrdá data, která používá i metodika ministerstva pro místní rozvoj. „Potřebujeme, aby kritéria pro dělení financí byla jasná a obhajitelná, abychom se vyhnuli jakýmkoliv spekulacím, jak jsme k alokacím došli. K návrhu ze strany ministerstev se ještě budeme vyjadřovat,“ zdůraznil Kulhánek.

Kraje mají do středy možnost návrh ministerstva životního prostředí rozporovat. A to chce Karlovarský kraj udělat. „Je to v rozporu s podstatou Fondu spravedlivé transformace. Jako hlavní kritérium se bere počet obyvatel, což sama Evropská komise říká, že v tomto případě by se na to neměl brát zřetel,“ uvedl Kulhánek. Jak ČTK řekl, například Moravskoslezský kraj je už v transformaci poměrně daleko, zatímco v Karlovarském kraji ani nezačala. Ústecký i Moravskoslezský kraj mají univerzity, a tím pádem i vyšší počet pracovníků ve vědě, Karlovarský kraj veřejnoprávní vysokou školu nemá. Podle Kulhánka tak bude kraj nadále přesvědčovat ministerstva, aby kritéria změnila. Jinak by se musel obrátit přímo na orgány Evropské unie, dodal.

Představený návrh na rozdělení peněz z FST by znamenal, že z celkových 41 miliard by bylo 6,3 miliardy určeno pro Karlovarský kraj, což činí 21 000 korun na obyvatele. Pro Ústecký kraj má jít o 15, 8 miliardy korun, což je 19 000 na osobu, pro Moravskoslezský kraj 18,9 miliardy korun, tedy 15 600 korun na osobu. Finance budou moci kraje získat na projekty, které budou předkládány z jednotlivých regionů do Operačního programu Spravedlivá transformace.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa