Karviná je pro rozšíření těžby uhlí

Doba čtení:2 m, 35 s

Důlní závod 1, lokalita ČSA. Foto: OKD

Cesta k vytěžení 16 milionů tun černého uhlí pod Karvinou je otevřena. Místní radní vydali souhlas s rozšířením těžby do lokality Staré Město. Pokud celý proces skončí povolením báňského úřadu, bude mít Důl Karviná zajištěnou těžbu do roku 2023. Informaci přinesla Česká televize.

Radní schválili posudek EIA, který se zabývá vlivy záměru na životní prostředí. Zástupci ministerstva životního prostředí a radnice včera seznámili se studií EIA obyvatele. Na veřejné jednání přišlo asi 120 lidí. Byli mezi nimi příznivci i odpůrci těžby, kteří například připomínali, že v 90. letech se město s OKD dohodlo, že na pravém břehu Olše se těžit nikdy nebude.

Lidé ze Starého Města se na veřejném projednávání záměru zajímali hlavně o to, zda a kdy OKD vykoupí jejich domy. Oblast se sice z části vylidnila, ale vedle domů určených k demolici pořád žijí lidé. Lokalita je tak zcela neatraktivní a neperspektivní. Pokud by chtěli dům prodat a odstěhovat se jinam, jedinou šancí je, že je vykoupí OKD. Bude ale záležet na tom, jak silně by měli být těžbou ovlivněni.

Čtěte také: Zavírání dolů OKD už nehrozí

OKD přišlo původně s plánem, který měl prodloužit životnost Dolu Karviná do roku 2035 a zasáhnout mnohem větší území. Těžaři ale záměr zredukovali na třetinu mimo jiné kvůli podmínkám karvinské radnice. „OKD vyhovělo všem našim podmínkám, proto jsme se vyslovili pro těžbu. Podstatné je, že budou zajištěna pracovní místa v hornictví,“ uvedl náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík. Podle něj město ještě není na okamžitý útlum dolů připravené. „Kraj sice začíná se stavbou nové průmyslové zóny Nad Barborou, kde by mělo vzniknout dva až tři tisíce pracovních míst, to ale ještě nějaký rok potrvá,“ řekl Hajdušík.

OKD vyhovělo všem našim podmínkám, proto jsme se vyslovili pro těžbu

Jednou z podmínek města bylo to, že dolování neovlivní průmyslovou zónu Nové Pole, ve které pracuje přes dva tisíce lidí. „Obávali jsme se, že pokud by byli podnikatelé, kteří tam působí, vykoupeni, přesídlili by mimo Karvinou a město by o tato pracovní místa přišlo,“ řekl Hajdušík. OKD se zároveň zavázalo, že zajistí monitorování území a v případě jakýchkoliv poklesů těžbu v blízkosti Nového Pole ještě omezí. Těžaři také ušetří rybníky zařazené do evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

Redukovaná varianta bude mít dopad na dvě třetiny území Starého Města. Nejvíce zasáhne Lešetínskou ulici, kde jsou rodinné domy. OKD začala s přípravami na rozšíření těžby už v roce 2012. Do roku 2013 vykoupila kolem tří set dotčených vlastníků. Pak výkupy zastavila.

„V současné době řešíme demolice již vykoupených domů a vypořádáváme se s majiteli některých zůstatkových pozemků. Další výkupy vyplynou z toho, zda a v jakém rozsahu bude hornická činnost povolena,“ uvedl ředitel pro rozvoj revíru Radim Tabášek z OKD. Povolení rozšíření těžby podle něj zajistí práci téměř šesti tisícům zaměstnanců Důlního závodu 1, jehož součástí je lokalita Karviná – Staré Město a část Orlové. Více než dva tisíce jich je z Karviné.

Mohlo by vás zajímat:
Více dusíku pro horníky z OKD
Rekord v ražbě vyrovnán, 128 metrů za měsíc
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody