Katar by ruský plyn nahradit nedokázal

Katar je spojencem USA a významným obchodním i politickým partnerem Evropské unie. Foto: pixabay.com

I když je Katar jedním z největších exportérů plynu, není schopen jednostranně nahradit Evropě výpadek této suroviny, který může vyvolat krize mezi Ruskem a Ukrajinou. Řekl to katarský ministr energetiky Saad Šarída Kaabí.

Objem plynu, který potřebuje Evropa, nemůže nahradit jeden dodavatel, aniž by nenarušil dodávky do jiných oblastí. Evropě je možné zajistit energetickou bezpečnost jedině společným úsilím několika stran,“ uvedl ministr.

Katar je spojencem USA a významným obchodním i politickým partnerem Evropské unie, uvádí agentura Reuters.

Přerušení dodávek ruského plynu by EU vážně poškodilo

Kaabí doufá, že současné napětí, jež v Evropě panuje, se podaří vyřešit diplomatickou cestou, takže všichni dodavatelé budou moci společně zajistit energetickou bezpečnost Evropy z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.

USA se obávají, že Rusko připravuje invazi na Ukrajinu, což Moskva popírá. Washington požádal Katar a další producenty plynu, aby ověřili, zda mohou do Evropy začít dodávat plyn v případě, že jeho dodávky z Ruska budou narušeny.

Kaabi naznačil, že Katar musí plnit své závazky. „V Kataru je nemožné porušit slovo dané v již uzavřených kontraktech,“ sdělil ministr. Naznačil tak, že Katar nemůže bez vědomí svých odběratelů začít plyn přesměrovávat jinam.