Kauza ČEZ ohrožuje bulharskou vládu

Momentálně je u moci už třetí kabinet premiéra Bojko Borisova. Foto: Mohammad Ali Marizad wikipedia.org

Stovky lidí se včra podle bulharských médií sešly před úřadem vlády v Sofii, aby požadovaly demisi vlády kvůli kontroverznímu prodeji bulharských aktivit české energetické společnosti ČEZ.

Protest již v úterý podpořila opoziční Bulharská socialistická strana (BSP) a zúčastnilo se jej několik jejích poslanců. „Bulhaři, blahopřeji vám za odvahu postavit se moci,“ uvedla šéfka druhé nejsilnější parlamentní strany Kornelija Ninovová. „Změna je možná, je důležité, abyste ji vy, všichni společně požadovali. Neztrácejte naději,“ dodala. Premiérovi Bojkovi Borisovovi vzkázala, že její strana má podporu 70 procent bulharského lidu.

Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Mnoho účastníků dorazilo s bulharskými vlajkami, skandovala se hesla jako „rezignace“ a „mafie“. Těsně před začátkem dnešního zasedání kabinetu se podle médií skupina protestujících pokusila vniknout do úřadu vlády. Policie jim v tom zabránila, jeden strážce zákona byl přitom lehce zraněn.

Prodej aktivit ČEZ vyvolal v Bulharsku vášně zejména proto, že strategický provoz má převzít malá a prakticky neznámá firma Inercom. S jejími vlastníky se navíc dobře zná ministryně energetiky Temenužka Petkovová, která v souvislosti s transakcí oznámila odchod z vlády. Premiér Borisov nejprve uvedl, že její rezignaci přijme, v pondělí ale jeho náměstek vyjádřil stanovisko, že k tomu není důvod.

Není to poprvé, co je ČEZ zapleten do kauzy, kvůli níž se v Bulharsku demonstruje. Na začátku roku 2013 zasáhly zemi masivní protesty kvůli vysokým cenám elektřiny a jedním z hlavních terčů hněvu byla tehdy také místní součást skupiny ČEZ.

Kvůli vlně protestů podala 20. února 2013 demisi první Borisovova vláda. Po následných předčasných volbách stanul v čele Bulharska technokratický kabinet bez jasného stranického vyhrazení a parlament v červnu upravil energetický zákon, což umožnilo snížit ceny elektřiny.

Momentálně je u moci už třetí Borisovův kabinet, který nastoupil loni v květnu. Premiérova konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) po volbách loni na jaře získala 95 poslaneckých křesel a utvořila koalici s nacionalistickou aliancí Jednotní vlastenci. Opoziční BSP má v poslanecké sněmovně 80 zástupců.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr