Doba čtení:3 m, 41 s
Pražský městský soud; popisek: Pražský městský soud vyhověl návrhům českého ministerstva spravedlnosti, respektive žádostem švýcarské strany. Foto: wikipedia.org

Pražský městský soud uznal švýcarský rozsudek, který v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) uložil dvěma českým miliardářům propadnutí části majetku ve prospěch Švýcarska. U Marka Čmejly zahrnuje verdikt zhruba 5,2 miliardy korun, u Jiřího Diviše přibližně 915 milionů korun. Pražský soud tak vyhověl návrhům českého ministerstva spravedlnosti, respektive žádostem švýcarské strany. Pokud rozhodnutí nabydou právní moci, budou propadnutí majetku vykonatelná i na území ČR.

Námitky uplatněné obhajobou jsme vyhodnotili jako nerelevantní,” uvedl k Čmejlovi předseda soudního senátu Tomáš Kubovec. Miliardáři by měly v Česku propadnout akcie firem ČEZ a Telefónica, zejména ale stavby a pozemky v Ústeckém a Středočeském kraji a v Průhonicích.

Samotný skutek nepřezkoumáváme, pokud je oboustranně trestný a nebyla zjištěna nějaká zásadní pochybení, která by byla důvodem k neuznání rozsudku,” doplnila v navazujícím jednání ohledně Diviše soudkyně Blanka Bedřichová. Divišovi by na českém území měla propadnout nemovitost na Chebsku a v centru Prahy, akcie a také peníze z bankovního účtu. Podle soudu na něm dříve bylo 1,6 miliardy korun, aktuálně na něm zbývá 933 000 Kč.

Proti rozhodnutí se lze odvolat do osmi dnů od jeho doručení, věc by pak řešil ještě pražský vrchní soud. Obhájkyně i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

Manažery MUS poslal soud do vězení na 7,5 a šest let, propadly jim miliony

Švýcarsko Čmejlu potrestalo za podvod a praní špinavých peněz dvouletou podmínkou, Divišovi uložilo podmíněný trest v délce 20 měsíců. Součástí verdiktu je rovněž zmíněné propadnutí tzv. náhradní hodnoty ve prospěch Švýcarské federace – u Čmejly ve výši 204,2 milionu švýcarských franků, u Diviše ve výši 36,4 milionu švýcarských franků.

Když byl švýcarský rozsudek definitivní, zastavil pražský městský soud počátkem tohoto roku Čmejlovo i Divišovo stíhání v české větvi kauzy MUS, protože se stalo nepřípustným. Švýcarská prokuratura se už předtím obrátila na české ministerstvo s žádostí o uznání propadnutí majetku, přičemž argumentovala Úmluvou o praní, vyhledávání, zadržování a konfiskaci výnosů ze zločinu. Pražský městský soud proto loni část Čmejlova i Divišova majetku zajistil.

K soudnímu zasedání ohledně uznání a výkonu švýcarského rozsudku z roku 2013 Čmejla ani Diviš nedorazili. Jejich advokátka Agáta Jansová se snažila uznání verdiktu zvrátit. Uvedla, že Švýcarsko porušilo právo obou mužů na spravedlivý proces – konkrétně právo na účinnou obhajobu, na bezplatnou pomoc tlumočníka a na účinný opravný prostředek. Švýcaři navíc podle ní nerespektovali princip presumpce neviny.

Právnička poukázala mimo jiné na to, že švýcarský soud při vyhlášení rozsudku nesdělil podstatné části odůvodnění rozhodnutí, takže obžalovaní se s ním mohli seznámit až mnohem později z překladu doručené písemné podoby rozsudku. Žádala o doplnění dokazování zvukovými záznamy ze švýcarského procesu a rovněž o přečtení mediálních výstupů ke kauze MUS, to ale soudci zamítli. Soudkyně Bedřichová také podotkla, že v Česku by se Divišovi “rozhodně nedostalo tak rozsáhlého a opakovaného přezkumu rozsudku”, jako tomu bylo ve Švýcarsku.

Bankéř koupil uhelný důl. Našel v něm poklad

Čmejla i Diviš vinu ohledně MUS vždy odmítali. Šestapadesátiletý Čmejla, vystudovaný kybernetik a někdejší baskytarista skupiny Tichá dohoda, žije v Monaku. Kde se nyní nachází sedmašedesátiletý Diviš, soudci nevědí – jeho trvalý pobyt označili za neznámý a písemnosti mu doručovali prostřednictvím advokátů. Bývalý basketbalista žil od roku 1979 ve Švýcarsku, kde vystudoval práva. Soud ale dnes konstatoval, že země podnikateli zrušila v roce 2015 pobyt.

Čmejla s Divišem se dělí o 57. až 58. příčku letošního žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavil deník E15. Hodnotu majetku vyčíslil u každého z nich na 9,4 miliardy korun, přičemž část těchto příjmů pochází z prodeje podílu ve Škodě Transportation skupině PPF.

V české větvi kauzy MUS uložil soud letos v červnu bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi 7,5 roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Manažeři včetně Čmejly podle tohoto nepravomocného rozsudku v roce 1998 skrytě ovládli MUS, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od českého státu odkoupili jeho podíl za pomoci Diviše přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Škodu způsobenou Česku vyčíslil soud na 2,37 miliardy korun. Prodej státního podílu schválila jednomyslně v červenci 1999 vláda pozdějšího prezidenta Miloše Zemana.