Kdo nahradí Mládka?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek své funkční období nedokončí. Foto: MPO

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (oba ČSSD). Jeho nástupce nejspíš vzejde z trojice Tomáš Prouza, Jiří Havlíček a Milan Urban.

Urban už ve stejné funkci působil v letech 2003 až 2006. Jako o dalších možných kandidátech se hovoří o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi a Mládkově náměstkovi Jiřím Havlíčkovi. Premiér Bohuslav Sobotka chce kandidáty nejdříve oznámit prezidentovi Miloši Zemanovi.

O Prouzovi jako o možném nástupci Mládka v čele MPO se spekulovalo už před dvěma roky. Ten zatím odmítl spekulace komentovat. „Myslím, že premiér to řekl jasně: jako první to chce říct panu prezidentovi,“ citoval vyjádření Prouzy v textové zprávě server e15.cz. „Tomáš Prouza je pověstný úzkým vztahem k politickým neziskovkám, které účelově útočí na pana prezidenta a přiživují se na „boji s propagandou“,“ zaútočil na možného kandidáta promptně na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Čtěte také:
Mládek: Příspěvek horníkům by měl platit stát
Babiš odmítá kompenzace pro horníky z Mostecka

Na Pražský hrad by měl s návrhem na Mládkovo odvolání přijít Sobotka ve čtvrtek odpoledne. Mládek ve svém odvolání vidí prácí premiérových PR poradců a spory s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem, kterému se prý nakonec dostalo podpory.

S Babišem s Mládek hádal zejména kvůli řešení situace v OKD. V roce 2014 se přeli o podobu dohody s NWR, tehdejším vlastníkem OKD, o prodloužení těžby na ztrátovém dole Paskov. Loni se nemohli dlouho dohodnout na provozní půjčce ve výši 700 milionů korun. Babiš nesouhlasil ani s posledním Mládkovým návrhem, aby se stát zapojil prostřednictvím společnosti Diamo do tendru na nového majitele dolů.

Téměř dva roky se Mládek přes média hádal také s předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou o vypsání podpory pro obnovitelné zdroje. Na podzim roku 2015 Mládek sliboval, že do konce roku dodá souhlas Evropské komise s českým systémem podpory. Ten přišel až o rok později.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Monstrum jak z Hollywoodu
VIDEO: I gigant občas padne na kolena
VIDEO: Ukradený dampr dojel až na náměstí