Kdo v Česku pálí hnědé uhlí?

Elektrárna Chvaletice. Foto: Severní energetická

Expertní společnost Vupek Economy podrobně analyzovala trh s hnědým uhlím v ČR. Jak na straně domácích zdrojů, tak i spotřeby. Přinášíme základní projekci potřeb hnědého uhlí do roku 2050. Prezentovány jsou pětileté hodnoty prognózy. Spotřeba uhlí bude postupně klesat, v roce 2050 by měla činit zhruba 15 milionů tun.

Prognóza obsahuje souhrn individuálních požadavků 47 velkých výroben energie (nad 50 MWt), předaných jejich provozovateli.

Mohlo by vás zajímat: Zpochybňování studie Vupek je hloupost

Částečné prolomení na lomu ČSA se nevyplatí

Základní projekce potřeb hnědého uhlí počítá s životností rekonstruované elektrárny Počerady a s její spotřebou uhlí ve výši pět milionů tun ročně, a to až do roku 2050. Důvodem je zájem Vršanské uhelné o elektrárnu a bezproblémová disponibilita hnědého uhlí (HU) na lomu Vršany, schopného plně krýt požadavky rekonstruované elektrárny po celou dobu její životnosti

Vupek tabulka spotřeba

Projekce potřeb hnědého uhlí obsahuje značný nárůst spotřeby uhlí v roce 2015, a to v důsledku připravovaného spuštění nového bloku 660 MW v Ledvicích. Vzhledem ke skluzu spuštění elektrárny se tato spotřeba uhlí nenaplní. Starší bloky, které jeho výroba nahradí, budou odstavovány s časovým odstupem. Další tendencí ve spotřebě hnědého uhlí je postupný pokles, a to ve všech kategoriích spotřeby hnědého uhlí.

Vupek spotřeba graf