Klesnou ceny uhlí pod magickou hranici?

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ceny uhlí, jejichž propad trápí těžební firmy po celém světě, by mohly prolomit další magickou hranici. Podle analytiků Deutsche Bank by cena totiž mohla spadnout až pod 50 dolarů za tunu. Napsal server E15.cz. V Česku nízké ceny uhlí drtí především společnost NWR.

Důvodem poklesu cen uhlí je převis nabídky nad poptávkou v kombinaci s kurzem dolaru a dalších měn. Zatímco letos nabídka uhlí na trzích vzroste o 1,2 procenta, poptávka poklesne o 2,8 procenta. „Zájem o uhlí klesá všude, zároveň jeho produkce na mnoha místech naopak stoupá,“ uvedl Thomas Pungh, ekonom Capital Economics.

Na klesajících cenách uhlí se projevuje také například posun Číny od fosilních paliv směrem k ekologičtějším zdrojům, jako je vodní, větrná nebo sluneční energetika. Čína je přitom největším světovým spotřebitelem uhlí. Celková čísla ovlivňuje i pokles poptávky ve Velké Británii, která letos v červnu dovezla jen 1,3 milionu tun uhlí. To je nejméně od srpna 1999.

Čtěte také: Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační

Analytici tvrdí, že by cena uhlí v Evropě mohla klesnout až na 45 dolarů za tunu. Není však pravděpodobné, že by takové ceny byly dlouhodobě udržitelné. Ceny uhlí v současné době klesají už osmý týden v kuse, což je nejdéle od letošního ledna. Na konci roku by se měla cena uhlí stabilizovat na 52,5 dolaru.

Cena uhlí by v Evropě mohla klesnout až na 45 dolarů za tunu

„Co se týče domácího těžaře NWR, pro toho by byly další poklesy v ceně uhlí likvidační. Sama společnost při zveřejňování svých výsledků za 2. čtvrtletí varovala, že při dalším poklesu cen uhlí jí hrozí v roce 2016 nedostatek hotovostních zdrojů,“ uvedla analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden oznámil, že vláda bude zřejmě opět jednat o uzavírání Dolu Paskov s OKD a NWR. Důvodem je právě klesající cena uhlí, na jejíž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána.

Mohlo by vás zajímat:
Elektřina rekordně zlevnila, díky uhlí
Vláda opět zvedá téma Paskov
NWR v pololetí vydělala 351 milionů korun