Klimatické cíle: Česko počítá dopady

Doba čtení:1 m, 35 s

Ilustrační Foto: Imagio.cz

Česko ani řada dalších států si nepřejí, aby Evropská unie měla tři závazné klimaticko-energetické cíle. Na blízkém summitu EU bude požadovat, aby se státy nemusely zavazovat ke zvyšování podílu obnovitelných zdrojů (OZE) v energetice ani ke zvyšování energetické účinnosti. Odpůrci závazných cílů se obávají problémů s dotacemi nebo špatného fungování složitého systému. Podle zastánců ale tyto obavy nedávají smysl. Informoval o tom server EurActiv.cz.

V nových členských státech nese náklady spojené s klimaticko-energetickými cíli průmysl, včetně energetiky, v Česku dokonce až z 83 procent, poznamenal poradce prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jakub Vít.

Jedna z hlavních otázek summitu bude, jak přesvědčit Polsko závislé na uhlí, aby trojici cílů podpořilo. Minulý týden Polsko navštívila německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž vláda si klimatickou a energetickou politiku představuje vůbec nejodvážněji. Nová polská premiérka Ewa Kopaczová po setkání prohlásila, že bude bránit jakémukoliv rozhodnutí, které by mohlo zvýšit ceny elektřiny. „Chci se po summitu EU vrátit do Varšavy a říci, že jsem uspěla, ochránila ceny elektřiny a nic se nezměnilo,“ řekla Kopaczová.

Polská vláda tvrdí, že jestli EU schválí cíl pro snížení emisí CO2 o 40 procent, ceny energie vzrostou o 120 procent. Varšava žádá spravedlivé rozdělení cíle mezi jednotlivé členské země podle nákladů, které bude implementace vyžadovat.

Ještě složitější bude dohoda o dalších dvou navržených cílech – pro 27procentní podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie a zvýšení energetické účinnosti o 30 procent. Česká vláda se například obává, že by se mohl opakovat průšvih se špatně nastavenou finanční podporou obnovitelných zdrojů, který vedl ke zvýšení cen elektřiny.

V současné době se na českém Úřadu vlády dokončuje analýza, která hodnotí dopady dosavadního cíle pro energetickou účinnost pro rok 2020 s výhledem na další desetiletí. I podle její pracovní verze, kterou má EurActiv k dispozici, mají investice do energetických úspor na českou ekonomiku jako celek pozitivní dopad.