Doba čtení:1 m, 19 s
Bývalý uhlobaron Antonín Koláček se stal buddhistou a změnil si jméno na Antonio. Ilustrační foto: pixabay.com

Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio, prováděl před zahájením hlavního líčení s manažery Mostecké uhelné duchovní cvičení. Trvalo zhruba minutu. Soudkyně Silvie Slepičková nehnula ani brvou.

Koláček je se svými spolupracovníky obžalován, že poškodil stát při obchodech s akciemi dolů. Obžaloba viní bývalé manažery Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli stát jakožto menšinového akcionáře. Česku údajně způsobili podvodem a zneužitím obchodních informací škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Už v minulosti Koláčka poslal za mříže švýcarský soud a venku je jen kvůli odkladu nástupu, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Koláček chce zastavit své stíhání
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

V dalších dnech má Městský soud v Praze v procesu s Mosteckou uhelnou na programu výslechy velmi klíčových svědků. Dorazit by měl například bývalý ministr financí Pavel Mertlík nebo exministr průmyslu Miroslav Grégr. Byl to právě Grégr, kdo vládě navrhl odkup zbytku MUS, kvůli kterému stojí obžalovaní před soudem. Proces však hned tak neskončí, naplánován je až do podzimu.

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Podle státního zástupce Investenergy zaplatila za podíl penězi, které pocházely přímo z uhelné společnosti, odkud je předtím obžalovaní údajně vyvedli.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo