Doba čtení:1 m, 59 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Tuzemské těžební společnosti a odbory podepsaly kolektivní smlouvy. Jednání byla složitá a místy tvrdá, ale korektní. Tarifní mzdy v následujících letech horníkům většinou porostou. Na některé zaměstnance čekají například nové benefity.

Vedení Severočeských dolů (SD) podepsalo kolektivní smlouvu s odboráři 15. prosince, a to za principů shodných s kolektivní smlouvou Skupiny ČEZ, sdělil serveru iUHLI.cz člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský. Tarifní mzdy zaměstnancům v roce 2015 neporostou, dojde ale k zlepšení v oblasti benefitů. „V roce 2016 se bude o tarifech jednat na základě vývoje makroekonomické situace a v roce 2017 bude narůst tarifů podle očekávané inflace roku 2017. Jednání byla náročná, ale korektní a potvrdila oboustranný zájem na zachování sociálního smíru,“ dodal Budinský.

Kolektivní vyjednávání má za sebou skupina Severní energetická. Kolektivní smlouva, která je platná na období 2015 – 2017, přináší několik novinek, sdělila serveru iUHLI.cz mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková-Benešová. „Především došlo k dohodě o nárůstu průměrných výdělků pro jednotlivé roky platnosti smlouvy (2015 – o pět procent, 2016 – o čtyři procenta a v roce 2017 o tři procenta), s tím, že minimální navýšení tarifní mzdy u jednotlivce o 300 korun,“ dodala mluvčí. Součástí je i dohoda o navýšení příplatků a zvýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění o 100 Kč. Naopak se o týden zkrátí délka dovolené.

Kolektivní smlouvu byla podepsána také ve společnostech skupiny Czech Coal. Zástupci sdružení odborových organizací i  zaměstnavatelé jsou s výsledkem spokojeni. Připomínají, že nové kolektivní smlouvy by měly přinést spokojenost hlavně zaměstnancům. „Podařilo se ve všech firmách dohodnout pevný mzdový nárůst ve výši 9,2 procenta, rozložený do následujících tří let, což považujeme v době, kdy se hornictví nachází ve velmi nelehké pozici, za velmi slušný výsledek,“ řekl Důlním novinám předseda Sdružení odborových organizací skupiny Czech Coal Jaromír Franta. Za dobrý výsledek považuje i to, že zůstaly zachovány položky nákladů sociálního charakteru v jednotlivých společnostech a také to, že zaměstnanci nepřišli o žádnou z výhod, na něž byli zvyklí.

Jednou z konkrétních novinek v Czech Coal je navýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění. Zaměstnanci pracující ve společnosti do 15 let, mají nárok na 500 korun měsíčně. Největší skupina lidí, kteří mají odpracováno mezi 15 a 30 lety, mají šanci získat 550 korun. Ti, kdo ve firmě pracují více než 30 let, mohou od zaměstnavatele získat příspěvek na penzijní připojištění 600 korun.