Doba čtení:1 m, 30 s
Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová minulý měsíc prohlásila, že poplatek ohrožuje solidaritu v rámci EU a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu. Foto: ec.europa.eu

Evropská komise zřejmě zahájí právní kroky proti Německu kvůli poplatku, který tato země vybírá za tranzit zemního plynu přes své území. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Poplatek kritizuje několik členských zemí Evropské unie, zejména Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko.

Podle zdrojů by Evropská komise mohla právní kroky zahájit již během několika dnů. V první fázi by Německo obdrželo oficiální oznámení požadující předložení příslušných informací. Evropská komise by následně mohla požadovat nápravu situace. Pokud k nápravě nedojde, může se obrátit na Soudní dvůr EU.

Poplatek, jehož cílem má být pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících, zavedlo Německo předloni v říjnu a od té doby jej více než ztrojnásobilo. „Zůstáváme v této záležitosti ve spojení s německými úřady,“ uvedla Evropská komise. „Nespekulujeme o možném zahájení právních kroků,“ dodala.

V Německu budou vypínat digitální tabule na nádražích

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že poplatek není diskriminační a že ostatní členské země EU těží z toho, že Německo rychle plní své plynové zásobníky. „Toto opatření rozhodujícím způsobem přispělo k zabezpečení dodávek a stabilizaci cen na evropském trhu s plynem,“ dodalo.

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová nicméně minulý měsíc prohlásila, že poplatek ohrožuje solidaritu v rámci EU a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela začátkem března oznámil, že Evropská komise se bude zabývat požadavkem Prahy na zrušení poplatku. Zavádění jednostranných poplatků za tranzit plynu podle Síkely neodpovídá dohodám o solidaritě, v nichž bylo konstatováno, že energetická bezpečnost je společným zájmem EU a náklady na ni si mají na svých územích nést jednotlivé státy.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa