Doba čtení:1 m, 54 s
Mělník komín
Poslední metry komína. Foto: ČEZ

Elektrárna Mělník Skupiny ČEZ v Horních Počaplech má o jeden komín méně. Demolice jednoho ze šesti komínů elektrárny probíhala od loňského prosince do konce června. Železobetonový monolitický komín byl vysoký 200 metrů. Do provozu byl uveden se čtyřmi bloky Elektrárny Mělník II v roce 1971.

Po realizaci odsíření výrobních bloků 9 a 10 byl komín v roce 1998 definitivně odstaven. Spaliny z obou ekologizovaných bloků byly totiž nově vyvedeny kouřovody do sousedního komína. Vzhledem k dalším elektrárenským technologiím v jeho těsném sousedství ho ovšem nešlo „jednoduše“ odstřelit. Proto byl snižován k zemi postupným odbouráváním.

„Bourací práce probíhaly za přísných bezpečnostních opatření. Nejdříve zaměstnanci dodavatelské firmy odstranili beton a šamotové cihly z vnitřního pouzdra komína. Vše dopadalo na jeho dno, přičemž suť se následně vyvezla novým otvorem, který vznikl vyříznutím diamantovým lanem. Tím se dovnitř dostal bourací stroj a části plošiny. Ta byla po smontování vytažena vrátky až k vrcholu komína a poté postupně klesala dolů tak, jak ubývalo vnitřní vyzdívky. Posledních zhruba pětadvacet metrů pak bourací stroje rozebraly již ze země,“ zhodnotil průběh demolice vedoucí odboru péče o zařízení Elektrárny Mělník Václav Fialka.

Dodal, že bourací práce musela firma časově přizpůsobit občasným nepříznivým povětrnostním podmínkám. Fialka dále řekl, že „Komín byl doslova a do písmene prošpikován množstvím armaturového železa, jehož odstranění si vyžádala více času, než se předpokládalo.“

Čtěte také: Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí

Definitovní konec komínu. Foto: ČEZ

Po demolici 200 metrů vysokého komínu zbylo zhruba 160 tun železného šrotu (armatury, ocelové žebříky a podobně), a „hromada“ betonu o hmotnosti 5640 tun. Dalších 1985 tun betonového odpadu a šamotových cihel pak obnášela jako první odstraněná vnitřní vyzdívka. O likvidaci materiálu se postarala dodavatelská firma.

Ve Skupině ČEZ to byl již druhý železobetonový komín, který byl během posledních pěti let postupně bourán mechanickou cestou a ne „jednoduchým“ odstřelem. Nedávno tak zmizel z povrchu zemského podobný, ovšem 300 metrový komín Elektrárny Tušimice II. Elektrárna totiž prošla komplexní obnovou a v současné době odcházejí spaliny dvěma kouřovody do chladicích věží. Komín tak již nebyl k provozu nezbytný.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
Elektrárny budou výkonnější

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa