Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí

Doba čtení:1 m, 41 s

Ilustrační foto: Kompania Weglowa

Poláci v prvním pololetí vytěžili 34,23 milionu tun uhlí, což představuje meziroční pokles o 2,5 procenta. Těžařské společnosti prodaly 35,6 milionu tun uhlí. To je o devět procent více než před rokem. Polští politici dál hledají cesty, jak odvrátit kolaps největší černouhelné společnosti v Evropě Kompanie Weglowe.

Politici vyvíjejí úsilí, aby Kompania Weglowa přežila, také proto, že se blíží říjnové parlamentní volby a firma zaměstnávající stále více než 50 tisíc lidí představuje značný voličský potenciál. Stát by rád poskytl firmě na pomoc veřejné prostředky, nicméně je omezován evropskými pravidly o možnostech veřejné podpory černouhelnému průmyslu.

Politici se snaží přesvědčit státem kontrolované energetické firmy PGE, Energa a producenta a distributora plynu PgNiG ke koupi akcií společnosti Nowa KW, do níž bude převedeno 11 dolů současné černouhelné firmy Kompanie Weglowe. Zbylé doly by byly převedeny do státní Společnosti restrukturalizace dolů. O nákupu dolu Brzeszcze uvažuje polská energetická společnost Tauron.

Čtěte také: Bude Polsko šancí pro české horníky?

Podle informací polských médií byly nabídky těchto firem prozatím příliš nízké na to, aby zajistily pro KW dostatečnou likviditu. Podle odhadů firma potřebuje zhruba 1,5 miliardy zlotých, které by od investorů a státu směřovaly do speciálně vytvořeného fondu. Představitelé KW deklarovali, že nová struktura by měla být vytvořena do konce srpna, neboť již v září by firma mohla čelit nedostatku likvidity pro pokračování těžby.

Polské odvětví těžby uhlí vykázalo za pololetí ztrátu 1,44 miliardy zlotých (asi 9,4 miliardy korun). Ve stejném období loni to bylo 772 milionů zlotých. Těžaři zvýšili odbyt, do hlubších ztrát je však srazil pokračující pokles cen suroviny.  Průměrná cena uhlí za posledních šest měsíců klesla o šest procent, na zhruba 262 zlotých (1702 Kč) za tunu. Průměrná ztráta těžařů na tunu uhlí stoupla na zhruba 40 zlotých oproti loňským 26,50.

Mohlo by vás zajímat: 
Polský uhelný sektor prý prodělá 10 miliard
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Zemřel nejbohatší Polák, činil se i v energetice