V dole Darkov vybuchl metan, tři mrtví

Doba čtení:1 m, 25 s

Důl Darkov. Foto: OKD

V podzemí lokality Darkov Důlního závodu 1 došlo ve čtvrtek kolem 23:30 při ražbě důlní chodby pravděpodobně k vylomení většího kusu horniny a k následnému uvolnění metanu čímž pravděpodobně došlo k zapálení metanovzdušné směsi. Při následném vznícení důlního plynu byli usmrceni tři zaměstnanci a dva byli zraněni. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí OKD Marek Síbrt.

„Chtěl bych jménem svým i všech zaměstnanců dolu vyjádřit naši soustrast rodinám i blízkým zesnulých kolegů,“ uvedl ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk.

Příčiny neštěstí nyní šetří komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Důlního závodu 1, společnosti OKD a odborových organizací ve spolupráci s policií.

„Důl Darkov je zařazen mezi doly s nebezpečím výbuchu plynu, uhelného prachu a bohužel je zařazen i do nebezpečí důlních otřesů, které jsou jedním z nejvážnějších problémů českého hornictví,“ řekl serveru iUHLI.cz mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek.

Síbrt uvedl, že příbuzní horníků dostanou odškodnění. První část udává zákoník práce, další možnost vyplývá z kolektivní smlouvy. Firma OKD je rovněž zřizovatelem spolku Svatá Barbora. Ten se stará o rodiny po zaměstnancích, kteří zemřeli při práci v hornictví.

Čtěte také: Odboráři: Bakalo zaplať za problémy OKD!

Poslední neštěstí v provozech společnosti OKD se stalo loni v listopadu. Při otřesu v Dole Karviná zemřeli tři lidé a devět horníků se zranilo.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech. Podnik má zhruba 11.000 vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu
Mládek je znepokojen situací v OKD
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR