Doba čtení:1 m, 57 s
Ruský prezident Putin se může usmívat. Evropa v květnu dovezla z Ruska více plynu než z USA. Foto: pixabay.com

Evropě se stále nedaří zbavit se ruských fosilních paliv, v poslední době je dokonce závislejší na dodávkách zemního plynu agresora než dříve. V květnu odtud kontinent dovezl více suroviny než ze Spojených států, upozornil server e15.cz.

Evropská unie, Británie, Švýcarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Severní Makedonie minulý měsíc závisely na dodávkách ruského potrubního plynu a LNG z patnácti procent, uvedl Financial Times s odkazem na údaje Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).

Americký zkapalněný plyn se na dovozu do tohoto regionu podílel ze čtrnácti procent. Poprvé od výbuchu plynovodu Nord Stream v září 2022 tak byla Evropa závislejší na ruském plynu více než na tom americkém. Největším dodavatelem se zhruba třiceti procenty zůstává Norsko, napsal server E15.cz.

Je zarážející vidět v Evropě o fous větší tržní podíl ruského plynu po tom všem, čím jsme prošli, po veškerém úsilí vynaloženém na diverzifikaci dodávek energie,“ řekl britskému listu Tom Marzec-Manser z ICIS. Tento stav má několik příčin. Dodávky amerického LNG, které v některých měsících tvořily i více než pětinu importu, poklesly mimo jiné z důvodu odstávky na velkém americkém terminálu.

Do Eemshavenu připlulo už 37 lodí s LNG pro Česko

Přísun ruského plynu naopak v posledních měsících rostl, jelikož země posílala o něco více suroviny přes Turecko i Ukrajinu. Zároveň se zvyšuje dovoz ruského LNG do Evropské unie. Mezi lety 2021 a 2023 podle analytické firmy Kpler vzrostl o více než třetinu.

Úplný konec ruského plynu je tak nejspíš daleko. „Politická realita je taková, že pro evropské země je nesmírně obtížné plně diverzifikovat své dodávky energie, když mnohé již nyní bojují s vysokou inflací a krizí životních nákladů,“ uvedla ve své analýze Armida van Rijová z britského think-tanku Chatham House.

Na nákupech ruského plynu je závislé hlavně Španělsko, Belgie a Francie. Přestože někteří unijní členové chtěli protlačit úplné embargo na ruský LNG, nakonec se diskuze omezily pouze na zákaz využití evropských zařízení pro jeho reexport do dalších zemí a financovaní výstavby ruských terminálů.

A ani jeho prosazení není snadné. Web Politico s odkazem na své zdroje uvedl, že dohoda o novém kolu sankcí, jejichž jádrem je ruský LNG, v pátek ztroskotala na německém odporu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa