Doba čtení:1 m, 30 s
Lokální topeniště
Ilustrační foto wikipedia.com

Úřadům se přiblížila pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, která to předpokládá, podpořila ve středečním úvodním kole sněmovna.

Nikoli průmysl, ale právě lokální topeniště jsou spolu s dopravou největšími znečišťovateli ovzduší v České republice. Proto se vynakládají miliardy na kotlíkové dotace, aby si lidé mohli vyměnit staré kotle za ekologičtější. A je to rovněž důvodem pro snahy, aby bylo možné kontrolovat, čím lidé topí, přímo u nich doma. Hlavně ze starších domovních kotlů podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) pocházejí jemné prachové částice, které poškozují zdraví lidí. „Zákon sice zakazuje spalovat například odpad, nyní to ale nelze zkontrolovat. Dodržování pravidel se určuje jen podle tmavosti kouře, test ale není možné provést například v noci nebo za větru,“ uvedl na serveru Týden.cz Brabec.

Čtěte také:
Kvalita ovzduší? Problémem jsou lokální topeniště
Ovzduším na Ostravsku žije i Facebook

Předlohu nyní budou posuzovat výbory pro životní prostředí a pro veřejnou správu. Její kritici poukazují na možný zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Zastánci naopak mluví o právu na příznivé životní prostředí. Vládní návrh podle ministra střet obou ústavních práv vyvažuje. Brabec upozornil na to, že fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla až krajním řešením. Předloha předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu s informací, co v opačném případě může nastat. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50 tisíc Kč. Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
Litvínov je proti vyvlastňování kvůli těžbě uhlí
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody
TOP 10 největších těžebních bestií