Korejci postaví nové uhelné elektrárny

Soul_flickr_travel_oriented_compressed

V Jižní Koreji je uhlí stále dominantním energetickým zdrojem. Zdroj: Flickr. Autor: travel oriented cc-by-sa-2.0

Jižní Korea počítá s výstavbou dvaceti nových uhelných elektráren do roku 2022. Nahradí deset zastaralých zdrojů, které budou uzavřeny. V zemi je očekáván růst spotřeby uhlí.

Země chce dostát závazkům z Pařížské klimatické konference. Přesto ale Korejci nehodlají rezignovat na využívání uhlí, které je klíčovým energetickým zdrojem. Uhelné elektrárny produkují v současné době zhruba 40 procent elektřiny v Jižní Koreji, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Japonsko se od uhlí neodvrací
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli

Podle ministerstva energetiky dojde díky uzavření nejstarších uhelných elektráren ke snížení emisí skleníkových plynů o zhruba 6 procent. Jižní Korea se na Pařížské klimatické konferenci zavázala snížit do roku 2030 tyto emise o 37 procent ve srovnání se současným stavem.

Vedle výstavby moderních uhelných elektráren proto Soul plánuje do roku 2020 investovat 37 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie, které v současné době tvoří zhruba 4 procenta výroby elektřiny v zemi. Korejský energetický mix dále tvoří jádro (cca 30 procent) a zemní plyn (cca 25 procent).

Mohlo by vás zajímat:
Pro Australany je uhlí úžasné
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Australané koupili za miliardu důl v Kanadě