Doba čtení:1 m, 22 s
Innogy je největším distributorem plynu v České republice, kde na konci loňského roku zaměstnávala zhruba 4100 lidí.

Favoritem pro nákup maloobchodních aktivit německé firmy innogy v České republice je maďarská státní energetická skupina MVM. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Reuters. Vlastník společnosti, německý energetický koncern E.ON, podle nich jedná i s dalšími zájemci.

Zájem o největšího distributora plynu v České republice projevilo do stanoveného termínu na konci května kromě MVM i několik českých firem. Prodej je dohodnut s Evropskou komisí (EK), která jím podmínila komplexní smlouvu o výměně majetku mezi společností E.ON a německou energetickou firmou RWE.

Čtěte také:
Dvakrát měř, jednou zakazuj …
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Rozhovory mezi německým podnikem a MVM zatím nemají exkluzivní charakter a E.ON i nadále jedná s Energetickým a průmyslový holdingem (EPH) miliardáře Daniela Křetínského, který se o innogy uchází spolu s francouzskou ropnou a plynárenskou skupinou Total. Prodávající dál jedná i se společností KKCG miliardáře Karla Komárka pro případ, že by se nezdařila dohoda s MVM, uvádějí zdroje Reuters.

MVM tento měsíc uvedla, že se o innogy uchází, protože se snaží o expanzi ve střední Evropě. Skupina v Maďarsku mimo jiné vlastní jadernou elektrárnu, plynové a solární elektrárny, provozovatele distribuční soustavy a je zapojena i do trhu s plynem.

Innogy je největším distributorem plynu v České republice, kde na konci loňského roku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro více než 1,6 milionu zákazníků. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,4 miliardy Kč).